Trafik Sigortası

TRAFİK SİGORTASI VE TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI:

Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu yaptırmaması sonucunda cezai müeyide uygulanan uygulanacak bir Trafik Sigortası türüdür. Hergün trafikte yüzlerce maddi ya da can kaybı ile sonuçlanan trafik kazası olmaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza sonucunda, hatalı olan tarafın karşı tarafa verdiği zararı belirli oranlara kadar karşılamaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası sigortanın yapıldığı aracın zararını karşılamamaktadır. Zorunlu Trafik Sigortasının yaptırılmasındaki amaç zarar verilen aracın eğer hatalıysak zararını karşılamaktır.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER:

    • Zorunlu Trafik Sigortası yapılmamış ya da yapılan trafik sigortasının süresi dolmuş ise araç trafik kontrollerinde bağlanacaktır. Bütün araç sahibi insanlar, Zorunlu Trafik Sigortasını yatırmak ya da daha önceden yaptırdıysa süre bitiminde yenilemek ile yükmümlüdür.

 

  • Zorunlu Trafik Sigortasında ödediğiniz pirim miktarı kadar üst limitiniz olmaktadır. Trafik Sigortası kaza durumunda eğer hatalı ise karşı tarafın zararını üst limitleri oranında karşılayabilir, zararın bu üst limitleri aşması durumunda limiti aşan miktarı kişi kendi imkanları ile ödemek durumundadır. Aksi taktirde araç sahibinin karşı tarafa hukuki sorumluluğu devam eder. Trafik Sigortasında bu limitler zarar çeşidine göre değişim göstermektedir. Mesela kaza sonucunda can kaybı olması durumunda hayatını kaybeden kişinin yakınlarına ödenecek miktar, kaza sonucunda yaralanma olması durumunda hastane ve diğer giderlere ödenecek limit ayrı ayrı belirlenmiştir. Bu miktarlar her yıl güncellenmekte ve Trafik Sigorta Pirimleri de buna göre belirlenmektedir.

KASKO SİGORTASI NEDİR:

Kasko Sigortası, tamamen aracın kendisi ve içindekileri korumak için yapılan Araç Sigortası türüdür. Yani aracınıza Kasko yaptırarak aracımızı ve içindekileri teminat altına almış olursunuz. Ancak artan rekabet koşullarında günümüzde pek çok kasko şirketi karşı tarafa verilen hasarı da karşılamaktadır. Ama Trafik Kasko Sigortasının temel amacı aracı ve içindekileri teminat altına almaktır. Kasko Sigortasının teminatları, özel koşulları, pirimleri, koruma şekli ve extra avantajları kaskonun yaptırıldığı kasko şirketine ve o anki rekabete göre değişmektedir. Mesela bazı kasko şirketleri aracınızı sadece kazalara karşı zararlarınızı karşılayabilir ancak başka bir kasko şirketi aracınızı hep kazalara karşı teminat altına aldığı gibi aracınızın çalınması konsunda da size teminat verebilir. Kasko yaptırmadan önce bu konuların detaylı ve dikkatili bir şekilde araştırılması gerekir.

Kasko yaptırmak Trafik tarafından zorunlu tutulmamaktadır. Vatandaşlar kasko yaptırıp yaptırmamakta tamamen özgürdür. Koskonun sunduğu teminat ve limitler daha yüksek olduğundan Kasko Fiyatları da Trafik Sigortasına oranlar daha yüksektir fiyattadır. Kasko Şirketlerinin çoğu karşı tarafa verilen hasarları da karşılasada yinede Trafik sigortası zorunlu olarak yaptırılmalıdır. Adından da anlaşılacağı üzere Zorunlu Trafik Sigortasını trafiğe çıkan bütün araçlar yaptırmak zorundadır ve süresi bittiğinde de yenilemekle yükümlüdür. Trafik Sigortasının zorunlu olmasındaki temel nedenler, Kasko sigortasının şartlarının Sigorta Şirketi ve sigorta yaptıran kişi arasında serbestçe düzenlenebilmesi, tüm Kasko Şirketlerinin karşı tarafın hasarını karşılamaması, kasko yaptıran kişinin dilediği zaman kasko poliçesini iptal ettirebilmesi gibi nedenlerdir.

Zorunlu Trafik Sigortası yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı zorunlu olarak yaptırılmakta ve devlet tarafından denetlenmektedir. Kasko Sigortası ise kişinin isteğine bırakılmıştır.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR VE KAPSAMI NELERDİR?

Trafik Sigortası: Kaza sonucunda meydana gelen hasarın Karayolları Trafik Kanunu’nun belirlediği ve poliçe kapsam ve limitleri oranında karşı tarafın hasarının karşılandığı Zorunlu olarak yaptırılması gereken Sigortadır. Karayolları Kanunu’na göre trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu trafik sigortası yapılmış olmalıdır. Aksi taktirde aracın trafiğe çıkması engellenmektedir. Trafik Sigortası yanlızca Türkiyede geçerliliğini koruyan bir sigorta türüdür.

TRAFİK SİGORTASI TEMİNAT KAPSAMINDA NELER BULUNUR?

Trafik poliçesi:

Trafik Sigortası kaza sonucu karşı tarafın can kaybı, yaralanma, maddi hasarının sigorta primleri oranında karşılanmasını sağlamak amacıyla teminat altına alınmıştır. Trafik sigortası poliçesi kapsamında yer alan teminat bilgileri ve kapsamları ise;

    • Maddi Teminat: Sigortalının karıştığı kaza ve verdiği hasar sonucu ortaya çıkan yükümlülüklerini karşılar.
    • Tedavi Masrafları Teminatı: Sigortalı motorlu aracın karıştığı kazalarda, kazada yer alan kişilerin daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım, muayene veya kontrol ya da kazadan ötürü yaralanma sonucunda ihtiyaç duyulabilecek; tedavi, hastane, klinik, ilaç, ameliyat ve sağlık kurumlarındaki tedavi masrafları ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini karşılar.
    • Tedavi Giderleri Dışındaki Diğer Tazminatlar ve Ölüm Teminatı: Eğer karışılan kaza sonucunda karşı tarafdan can kaybına neden olunmuş ise bu kimsenin özürlü hale gelmesi sonucu meydana gelen zararlar nedeni ile ekonomik mahrumiyetleri; şahsın çalışma gücünün tamamen veya geçici olarak azalması ya da yok olması sonucu meydana gelen zararları karşılamaktadır. Sakatlık ve ölüm halinde destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin; Yaşı, Geliri , Geride kalanların desteğe muhtaçlığı Hatalı olma oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen limiti aşmamak koşuluyla ödenir.

Trafik Sigortası Hakkında kısaca bir özet:

Trafik Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası, Kasko Sigortası, Sigorta Şirketleri, Kaza Sigortası, Maddi Teminat, Tedavi Masrafları, Ölüm Teminatı, Trafik Sigortası Nedir, Trafik Sigortası Kapsamı, Kasko Sigortası Nedir gibi konularda bilgiler verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>