Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama Sıkça Sorulan Sorular

Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulamanın nasıl yapılacağı sitemizin plaka sorgulama sayfasında resimli ve videolu anlatımlar eşliğinde verilmiştir. Detaylı bilgilere ulaşmak için ilgili sayfaya giderek sorgulamanızı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Kolay bir şekilde araç plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Neden Aracıma ait Plaka Sorgulama yapmalıyım?

Trafiğe çıkan bir aracınız varsa, ya da ikinci el bir araç satınalmayı düşünüyorsanız, araç plaka sorgulama işlemini mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Zira satın almayı düşündüğünüz aracın, trafik tarafından kayıt edilmiş en doğru bilgilerine ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz. Araç Plaka Sorgulayarak aracın: Marka, Model, Renk, Tescil Tarihi, Çalıntı mı, Haciz ya da Rehinli olup olmadığı gibi hayati derecede önem teşkileden bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca MTV Sorgulama yaparak aracınıza ait herhangibir borç olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulayarak Vergi Borcumu Öğrenebilir miyim? MTV Sorgulama Nedir?

Plaka sorgulaması yaparak sadece aracınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler aracınızın orjinal bilgileridir. Ancak aracınızın mali bilgilerine ulaşmak için MTV Sorgulaması yapmanız gerekir. MTV; Motorlu Taşıtlar Vergisinin kısaltması olar halk arasında kullanılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesini kullanarak MTV Sorgulaması yapılmaktadır. MTV Sorgulaması yaparak aracınıza ait her türlü borcu öğrenebilirsiniz. Örnek olarak trafik cezası borcu, plakaya yazılmış olan trafik cezaları, vergi borçları gibi aracınızın tüm borçlarını öğrenebilirsiniz. MTV Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki sayfadan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

MTV Sorgulama

Satın Alacağım Araca ait Plaka sahte mi değil mi? Bunu nasıl anlayabilirim?

Plaka Sorgulama sayfamızı ziyaret ederek sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra yine aynı sayfayı kullanarak devletin sitesine giderek, satın almayı düşündüğünüz araca ait model, marka, aracın çalıntı olup olmadığı, rengi, cinsi, sahiplik belge tarihi, tescil birimi ve araca ait rehin gibi şerhler bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç ruhsatındaki bilgiler ile devletin sitesinden edindiğiniz bilgileri karşılaştırarak ayrıca satın alacağınız aracın trafik tescil belgesindeki motor ve şase numaraları ile aracın üzerindeki motor ve şase numaralarını karşılaştırarak plakanın bu araca ait mi yoksa bu  araca ait değil mi anlayabilir siniz. Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra araç plakası üzerinde, trafik tarafından ve plakayı basan şöförler odası tarafından basılan mühürü de göz ile kontrol etmelisiniz.

Özel Plaka Ücretleri Hangi Formül Kullanılarak Hesaplanıyor?

Özel plakalar genellikle ad, soyad, ticari ünvan gibi bilgiler içeren plakalardır. Özel plakalar o yılki memur maaş katsayısıx10000+%18 KDV formülü ile hesaplanmaktadır.

1 yıllık özel plaka kullanım süresini doldurduktan sonra yeni yıl için özel plaka kullanım süresini 1 ay aşan plaka sahipleri için gecikme ceza ücreti uygulanacağından. Her yıl özel plaka kullanım ücretleri düzenli olarak yatırılmalıdır. Aksi taktirde faiz ödemk zorunda kalınmaktadır.

Plaka Sorgulama Konusu ile sıkça sorulan sorulara kısaca değinmeye çalıştığımız bu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, yeni makalelerde görüşmek üzere herkese iyi günler dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>