Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası ve Plaka Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebileceksiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler içerir.

Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-15 09:40:08.

Araç Sorgulama

Tüm Detayları ile Araç Sorgulama

Araç Sorgulama hakkında detaylı anlatım, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek Araç Sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan işlem sonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Aşağıdaki bilgileri hazırladıktan sonra araç sorgulama işlemine kolayca başlayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için Gerekli Bilgiler:

Bilgilerinizi hazırladıktan sonra Araç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız.

ARAÇ SORGULAMAK İÇİN YUKARIDAKİ KISMI KULLANABİLİRSİNİZ.

ARAÇ SORGULAMA ÖNCESİ VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Araç Sorgulamak için Okumaya devam et

Originally posted 2013-05-24 08:36:46.

İçradan Alınan Araçların Tescil İşlemleri

 İCRA KANALI İLE SATILAN ARAÇLARIN TESCİL İŞLEMLERİ

1.       İcra Müdürlüğü, Vergi Dairesi gibi kuruluşlarca düzenlenen satış yazısı

       2.       Zorunlu Mali mesuliyet sigortası

       3.       Muayenesi süresi bitmiş ise muayenesi yaptırılacaktır

       4.       İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)

NOT: İcradan alınan Tescilsiz araçların üç ay, tescilli araçların bir ay içerisinde ilgili trafik kuruluşuna tescil edilme zorunluluğu vardır.

Originally posted 2013-05-24 09:15:42.

Trafik Ceza Sorgulama

Trafik Cezası ve Trafik Cezası Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebilirsiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezalarıhakkında detaylı bilgiler içerir.

 


Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-24 12:27:44.

KGS Ceza Sorgulama

KGS Ceza Sorgulama işlemi, Kartlı geçiş sisteminden kartımızdaki kredi bitmiş olmasına rağmen, köprü ve oto yollarda ücret ödemeden geçtiğimiz zaman yediğimiz cezaları öğrenmek için yaptığımız bir sorgulama türüdür. Zaman zaman hepimizin başına gelmektedir. Bazı durumlarda iyi niyetinizin de kurbanı olmaktasınız, bazı kötü niyetli kişiler, kgs geçiş noktalarında kendi kartının bittiğini söyleyerek sizin kartınızı kullanmak isteyebilir. Ancak bu durumda sizin oto yolda tüm otoyol mesafesi ücreti ödeyeceğiniz unutulmamalıdır. Bu tür kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. KGS Ceza Sorgulamak için;

KGS Ceza Sorgulama

Yukarıdan açılan sayfaya gittiğinizde borç sorgulama işlemi için yapmanız gereken işlemler detaylı olarak anlatılmaktadır. Bu sayfadan aynı zamanda diğer trafik cezaları nızı da öğrenebilirsiniz.

 

Originally posted 2013-05-24 10:46:51.

Trafik Soru Cevap

Trafik Soru Cevap

İnternet aracılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğüne vatandaşlarca sorulan soruları, insanların trafik ile ilgili merak ettiği soruları cevapladı. Genellikle insanların sorduğu sorular MOBESE ve Trafik Cezaları ile ilgili sorulardı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sürücülerin en çok sorduğu sorular ve emniyetin verdiği cevapları aşağıda sizler için derledik:

MOBESE Kameraları 7 gün 24 saat kayıtta

1- “MOBESE Sisteminde hız ihlali yapan araç, radar tarafından ne kadar uzaklıktan tespit edilebiliyor, tüm ihlallere ceza yazılıyor mu?”

Hız ihlali yapan araç, MOBESE sistemi tarafından 50 metre ile 1000 metre arasında tespit edilebiliyor. Tespit edilen tüm ihlallere ceza veriliyor.

2- “MOBESE Sisteminde kırmızı ışık yanarken trafik polisinin müdahalesiyle geçen araçlara ceza yazılıyor mu?”

Polis, müdahaleden önce telsizle MOBESE merkezine bilgi veriyor. MOBESE yetkilileri de görüntüleri izleyerek polis müdahalesiyle hareket eden sürücülere herhangi bir ceza uygulamıyor.

3- “MOBESE Sisteminde ambulans ve itfaiye araçlarına yol verenlerin trafik kurallarını ihlal etmesi sonucu nasıl bir yaptırım uygulanıyor?”

Tepe Lambasının açık olması durumunda ambulans ve itfaiyeye yol verirken kural ihlali yapan araçlara ceza uygulanmıyor.

4-“MOBESE Sisteminde ceza uygulamaları günün hangi saatlerinde yapılıyor?”

Haftanın 7 günü, 24 saat sistem faal olarak çalışıyor, günün her saatinde ceza uygulanabiliyor.

Hız artınca ceza katlanır

1- “Hız sınırını çok az geçtim ceza alır mıyım?”
Hız sınırını yüzde 10 oranında aşan sürücüye ceza verilmez. Sınırı yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşan sürücüye, 130 TL ceza ve 10 ceza puanı verilir, sınırı yüzde 30’dan fazla aşanlar 270 TL ve 15 puan ceza alır. Hız sınırı geriye doğru bir yıl içinde 5 defa yüzde 30’dan fazla aşılırsa sürücünün ehliyeti 1 yıl süre ile geri alınır. Bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılan sürücülere belgeleri iade edilir.

ceza puanı ve ehliyet

1- “100 ceza puanını dolduran sürücülere yapılan işlemler nelerdir?”

Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin, birinci defada 2 ay süre ile sürücü belgesi geri alınır ve sürücü trafik ve çevre bilgisi eğitimi için kursa gönderilir. Kursu başarı ile tamamladığını belgeleyenlerin sürücü belgesi 2 aylık süre bitiminde iade edilir.
İkinci defada 4 ay süre ile sürücü belgesi geri alınır ve psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Muayene sonunda sürücü belgelerinin geri verilmesinde sakınca olmayanlara ait sürücü belgeleri 4 aylık süre bitiminde iade edilir.
Üçüncü defada ise sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir.

İtiraz trafik mahkemesine

1- “Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?”

Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz, o ilde bulunan trafik mahkemesine, bunların bulunmadığı yerlerde ise sulh ceza mahkemesine yapılır.

2- “Trafik cezalarını nereden sorgulayabilirim?”
Sürücü belgelerine uygulanan trafik ceza kaydına Trafik Cezası Sorgulama adresinden ulaşılabilir. Araç tescil işlemlari için ilgili link, plakasına uygulanıp tahsilatı yapılamayan ihbarlı trafik cezaları için ilgili link kullanılarak sorgulama yapılabilir.

-DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR-

Emniyet yetkilileri, sürücüleri halk arasında doğru bilinen bazı yanlışlara karşı da uyardı.

  • YANLIŞ 1: “Şehir içinde ya da kısa mesafelerde emniyet kemeri takmak gerekmez.”

50 kilometre hızla kafa kafaya çarpışmada sürücünün karşılaştığı kuvvet yaklaşık 4 tondur. Ölümlü kazaların yüzde 35’i şehir içinde ve günlük güzergahlar üzerinde meydana geliyor. Emniyet kemeri, ölümleri yüzde 45, ağır yaralanmaları yüzde 50 oranında azaltır.

  • YANLIŞ 2: “Arkada oturanların emniyet kemeri takmasına gerek yok”

Kaza anında yolcular, aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder. Bu yüzden arkada oturanların da emniyet kemerlerini takmaları gerekir.

  • YANLIŞ 3: “Lastik havaları düşük olursa araç yola daha iyi tutunur”

Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. Lastik hava basıncı düşükken kayma çok daha düşük hızlarda başlar, fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır.

  • YANLIŞ 4: “Sıcak havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir.”

Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak olması değil, lastik hava basıncının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.

  • YANLIŞ 4: “Yağmurda inik lastik daha az kayar.”

Hava basıncı düşük lastikte su boşaltma kanalları kapandığı için yağmur suyunu çok daha az boşaltır. Hatta boşaltamaz ve su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma çok daha düşük hızlarda başlar.

  • YANLIŞ 5: “Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak daha kısa mesafede dururuz”

En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren sırasında motor devre dışı bırakılarak,motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.

  • YANLIŞ: “Doğru takip mesafesi hızın yarısıdır.

Bu yöntem kullanışlı olmamakla birlikte, hata payı yüksektir. İdeal takip mesafesi kuru havada 2 saniye arkadan takip etmektir. Yağışlı havalarda veya yük durumunda bu süre 3-4 saniyeye çıkarılmalıdır.

Evet Vatandaşların Emniyete internet aracılığı ile trafik cezaları, trafik cezası ödeme hakkında en çok sormuş olduğu soruları bu bölümde sizlerle paylaştık. Kazasız yolculuklar.

Originally posted 2013-05-24 13:10:19.

(C) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

(C) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

      Satıldığı veya bulunduğu yerden tescil edileceği ve bulundurulacağı veya onarımının
yapılacağı yere kadar götürülecek araçlara verilir. En fazla 6 gün süre ile verilir.Bu araçlar
belirtilen güzergah dışına çıkamaz

       1.       Dilekçe

      2.       Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası

      3.       Aracın satın alındığı belge

      4.       Harç makbuzu

Originally posted 2013-05-24 09:51:06.

SMS ile Araç Sorgulama

SMS İLE ARAÇ HASAR VE KAZA SORGULAMA:

Sigorta Bilgi Merkezi SMS Projesi:

SMS ile Araç Sorgulama Sigorta Bilgi Merkezinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve gerçekten kullanışlı ve insanların işlerini kolaylaştıracak bir sistem olarak devreye alınmıştır. Turkcell ile anlaşmalı olarak devreye alınan sistem ile kişiler cep telefonlarından mesaj göndermek sureti ile aracın hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell 5664’e mesaj göndererek sorgulama imkanı bulacaklardır.

Hasar Geçmişi SMS Sorgulama için:

HASAR Plaka No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile Hasar Geçmiş Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: HASAR 11XX1111 Diğer Sorgulama Şekilleri

Araç (Eğer Aracın Plakası değişmiş ise) hasar geçmişini öğrenmek için.

HASAR 11XX1111 SHASAR S AAABBBCCB111 (Sadece Şasi ile)HASAR M AABBCC123 (Sadece Motor No ile)

Kaza Tespit Tutanağı SMS Sorgulama için:

KAZA Plaka No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile Kaza Tespit Tutanağı Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: KAZA 11XX1111

Diğer Sorgulama Şekilleri:

KAZA 11111111111 (T.C Kimlik no ile 11 karakter)

KAZA 11111 (TRAMER İhbar No)

Trafik Poliçesi SMS Sorgulama için:

TRAFIK PlakaNo yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile Trafik Poliçesi Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: TRAFIK 11XX1111

Diğer Sorgulama Şekilleri:

TR 011 1111 11111111 0 (Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No)

TR S AAABBBZZZ111 (Şasi ile)

TR M AABBCC111 (Motor No ile)

Kasko Poliçesi SMS Sorgulama:

KASKO Plaka No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile KASKO Plaka No Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: KASKO 06XX1234

Diğer Sorgulama Şekilleri:

KASKO 099 9999 99999999 0 (Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No)

KASKO S AAABBBCCC111 (Şasi ile)

KASKO M AABBCC111(Motor No ile)

Mağdur SMS Sorgulama:

MAGDUR TC Kimlik No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS gönderebilirsiniz.

Örnek: MAGDUR 12345678910

Bilgi: SMS gönderirken;* BÜYÜK – küçük harf kullanımı serbesttir.

* Plaka bitişik veya ayrı yazılabilir.

* Plaka il kodu iki hane olmalıdır.

HASAR yerine, HS

KAZA yerine, KTT veya KZ

TRAFIK yerine, TR

KASKO yerine, KS

MAGDUR yerine, MAG harfleri yazılabilir.

Yasal Uyarı: Hasar Geçmişi Sorgulama Hizmeti ile sunulan hasar bilgileri, 2003 yılından itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlıdır. Hasar bilgileri bir defaya mahsus cam hasar ödemelerini içermemektedir.Hizmetlerimizde sunulan bilgiler, tamamen kurumumuza gönderilen sigorta şirketlerinin kayıtlarına dayanmaktadır. Bu bilgilere dayanarak yapılacak ticari işlemlerin sorumlululuğu kurumumuza ait değildir. KAZA ve MAĞDUR sorgulama hizmetlerinde trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) bilgileri esas alınmıştır. Polis ve jandarma tarafından tutulmuş kaza bilgisi kayıtları bu hizmet kapsamında yer almamaktadır.

Servis Ücretleri:

Hasar servisi 7 SMS/14 kontör – Kaza servisi 5 SMS/10 kontör – Trafik servisi 5 SMS/10 kontör – Kasko servisi 5 SMS/10 kontör – Mağdur servisi 4 SMS/8 kontör. Olarak ücretlendirilmektedir.

Originally posted 2013-05-24 11:22:11.

EHLİYET ALACAKLARDA YAŞ ŞARTI

SÜRÜCÜ BELGESİ ALACAKLARDA YAŞ ŞARTI

1.   A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların on yedi,

2.   B ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların on sekiz,

3.   C,D ve E sınıfı sürücü belgesi alacakların yirmi iki, (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokulları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.) yaşını bitirmiş olmaları zorunludur.

Originally posted 2013-05-24 12:13:19.