Araç Sorgulama

Tüm Detayları ile Araç Sorgulama

Araç Sorgulama hakkında detaylı anlatım, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek Araç Sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan işlem sonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Aşağıdaki bilgileri hazırladıktan sonra araç sorgulama işlemine kolayca başlayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için Gerekli Bilgiler:

Bilgilerinizi hazırladıktan sonra Araç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız.

ARAÇ SORGULAMAK İÇİN YUKARIDAKİ KISMI KULLANABİLİRSİNİZ.

ARAÇ SORGULAMA ÖNCESİ VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Araç Sorgulamak için Continue reading

Originally posted 2013-05-24 08:36:46.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası ve Plaka Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebileceksiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler içerir.

Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-15 09:40:08.

(A) GEÇİCİ TRAFİK BELGE VE PLAKALARI

(A) GEÇİCİ TRAFİK BELGE VE PLAKALARI

“A” Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi; prototip veya yol testi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalara, otomotiv konusunda araştırma yapan araştırma kurum veya kuruluşları veya teknik hizmetler kuruluşlarına; fabrika, depo, gümrük satış yeri, teşhir yeri ve benzeri gibi yerler arasında sürülecek araçlar ile gösterisi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalara, bu firmaların yetki verdiği araç satıcılığı yapan bayilere bir yıl süre ile bayinin faaliyet gösterdiği yerin trafik kuruluşunca verilir. Prototip veya yol testi için kullanılacak araçlara “T”, fabrika, depo, gümrük satış yeri, teşhir yeri ve benzeri gibi yerler arasında sürülecek araçlar ile gösterisi yapılacak araçlara “G” harf grubu bulunan plakalardan verilecektir. “A” Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi için müracaat sırasında;

      1.       Her türlü hukuki ve mali sorumluluğu kabul ettiklerini belirten dilekçe,

      2.       Her araç için cinslerine göre plakaya bağlı olarak  yaptırılmış   zorunlu   mali      sorumluluk sigortası,

      3.       Harç makbuzu,

      4.       Prototip  veya tip onayı olmayan, yol testi yapılacak imal, ithal ve ihraç araçlar için tanıtım numaralarından bağımsız olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınmış izin belgesi (tip onayı olması halinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığında izin şartı aranmaz),

      5.       İthal araçlar için garanti belgesi,

      6.       İki adet geçici trafik belgesi, ibraz edilir.”

Originally posted 2013-05-24 09:46:51.

Araç Borç Sorgulama

Araç borç sorgulama hakkında detaylı anlatımı, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek borç sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Araç Borç Sorgulamasonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz.

Araç Borç Sorgulama için Gerekli Bilgiler:

Araç Sorgulama için gerekli bilgilerinizi hazırladıktan sonra Trafik Cezası Ödeme için Araç Borç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız. Aşağıdaki videoyu izleyerek hangi adımları izlemeniz gerektiği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

SORGULAMA ÖNCESİ İLGİLİ VİDEOYU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

ARACINIZIN BORCUNU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi araç borç sorgulama için gerekli bilgileri girdikten ve tamam tuşuna bastıktan sonra artık kendi bilgilerinizin olduğu ekranlara geçiş yapacaksınız. Bu ekranlardan Araç Borç Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz… Araç Ceza Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için T.C Kimlik numaranızı bilmeniz gerektiğini unutmayınız.

Bu ekranda MTV Sorgulama kısmı tıklandığında, aşağıdaki resimde görülen ekran açılacaktır. Burada sizden Araç Borç Sorgulama yapabilmeniz için gerekli olan Aracınızın Plaka No Bilgisi , TC kimlik No Bilgisi, Araç Tescil Tarihi Bilgilerini girmeniz istenecektir.

Araç Borç Sorgulama bilgilerinizi girip tamam dedikten sonra Plaka Sorgulama Sisteminden size ait bilgiler gelecektir. Yani aşağıda boş olarak görünen alanlarda size ait bilgiler bulunacaktır. Aşağıdaki ekranda:

  • Mükellef Bilgilerine tıklarsanız: Araç Plakasına ait bilgileri
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi kısmına tıklarsanız: Motorlu Taşıtlar Vergi Borcunuzun olup olmadığını
  • Ceza Bilgileri kısmına tıklarsanız: Aracınıza ait Trafik Ceza Borcu olup olmadığını
  • Tahsilatlar kısmına tıklarsanız: Ödenmiş trafik ceza ve vergi borçlarınızı
  • Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Kısmına tıklarsanız: Kredi kartı ile varsa borç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde örnek olarak araç sorgulama sonucunda görüntülenen Ceza Bilgileri seçilmiştir.

ARAÇ BORÇ SORGULAMA YAPMAK için “CEZA BİLGİLERİ” kısmına tıklayarak aracınıza ait ödenmemiş trafik ceza borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. İsterseniz www.gib.gov.tr borç sorgulama yapabilirsiniz. Eğer aracınıza ait ödenmemiş borcunuz yok ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılacaksınız. Buradan araç tüm borç öğrenme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Borç Sorgulama Sayfasına gitmek için Buraya Tıklayınız!

Trafik Ceza Sorgulama için Buraya Tıklayınız!

Diğer Tüm Trafik ile İlgili Sorgulamalarınız için Buraya Tılayınız

 

Originally posted 2013-05-16 09:44:42.

Trafik Mevzuatı

 Trafik mevzuatının tamamını bu sayfada bulabilirsiniz…

» Karayolları Trafik Kanunu

» Karayolları Trafik Yönetmeliği

» Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği

» Ticari Araçlarda Reklam Bulundurulması Hakkında Yönetmelik

» 10553 Sayılı Ticari Plaka Verilmesinde Uygulanacak Usul ve Esaslar

 

Originally posted 2013-05-24 13:01:40.

SÜRÜCÜ BELGESİ ALACAKLARDA ÖĞRENİM ŞARTLARI

SÜRÜCÜ BELGESİ ALACAKLARDA ÖĞRENİM ŞARTLARI

F, G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu, A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş bulunmaları, gerekmekle birlikte bu şart 05.07.2006 tarihinden itibaren beş yıl süreyle aranmaz. İlkokul mezunu olmaları yeterli sayılır.

Originally posted 2013-05-24 12:17:41.

ÇALINTI ARAÇ BULUNDUĞU ZAMAN YAPILACAK İŞLEMLER

ÇALINAN ARAÇLAR İLE İLGİLİ İŞLEMLER

      1. Karakoldan alınacak teslim tutanağı birlikte, Oto Hırsızlık Büro Amirliği’nden aracın bulunduğuna dair belge

      2. Dilekçe

      3. Karayolları Muayene istasyonundan muayenesi yaptırılacaktır.

 

Originally posted 2013-05-24 09:44:01.

Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama Sıkça Sorulan Sorular

Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulamanın nasıl yapılacağı sitemizin plaka sorgulama sayfasında resimli ve videolu anlatımlar eşliğinde verilmiştir. Detaylı bilgilere ulaşmak için ilgili sayfaya giderek sorgulamanızı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Kolay bir şekilde araç plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Neden Aracıma ait Plaka Sorgulama yapmalıyım?

Trafiğe çıkan bir aracınız varsa, ya da ikinci el bir araç satınalmayı düşünüyorsanız, araç plaka sorgulama işlemini mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Zira satın almayı düşündüğünüz aracın, trafik tarafından kayıt edilmiş en doğru bilgilerine ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz. Araç Plaka Sorgulayarak aracın: Marka, Model, Renk, Tescil Tarihi, Çalıntı mı, Haciz ya da Rehinli olup olmadığı gibi hayati derecede önem teşkileden bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca MTV Sorgulama yaparak aracınıza ait herhangibir borç olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulayarak Vergi Borcumu Öğrenebilir miyim? MTV Sorgulama Nedir?

Plaka sorgulaması yaparak sadece aracınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler aracınızın orjinal bilgileridir. Ancak aracınızın mali bilgilerine ulaşmak için MTV Sorgulaması yapmanız gerekir. MTV; Motorlu Taşıtlar Vergisinin kısaltması olar halk arasında kullanılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesini kullanarak MTV Sorgulaması yapılmaktadır. MTV Sorgulaması yaparak aracınıza ait her türlü borcu öğrenebilirsiniz. Örnek olarak trafik cezası borcu, plakaya yazılmış olan trafik cezaları, vergi borçları gibi aracınızın tüm borçlarını öğrenebilirsiniz. MTV Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki sayfadan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

MTV Sorgulama

Satın Alacağım Araca ait Plaka sahte mi değil mi? Bunu nasıl anlayabilirim?

Plaka Sorgulama sayfamızı ziyaret ederek sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra yine aynı sayfayı kullanarak devletin sitesine giderek, satın almayı düşündüğünüz araca ait model, marka, aracın çalıntı olup olmadığı, rengi, cinsi, sahiplik belge tarihi, tescil birimi ve araca ait rehin gibi şerhler bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç ruhsatındaki bilgiler ile devletin sitesinden edindiğiniz bilgileri karşılaştırarak ayrıca satın alacağınız aracın trafik tescil belgesindeki motor ve şase numaraları ile aracın üzerindeki motor ve şase numaralarını karşılaştırarak plakanın bu araca ait mi yoksa bu  araca ait değil mi anlayabilir siniz. Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra araç plakası üzerinde, trafik tarafından ve plakayı basan şöförler odası tarafından basılan mühürü de göz ile kontrol etmelisiniz.

Özel Plaka Ücretleri Hangi Formül Kullanılarak Hesaplanıyor?

Özel plakalar genellikle ad, soyad, ticari ünvan gibi bilgiler içeren plakalardır. Özel plakalar o yılki memur maaş katsayısıx10000+%18 KDV formülü ile hesaplanmaktadır.

1 yıllık özel plaka kullanım süresini doldurduktan sonra yeni yıl için özel plaka kullanım süresini 1 ay aşan plaka sahipleri için gecikme ceza ücreti uygulanacağından. Her yıl özel plaka kullanım ücretleri düzenli olarak yatırılmalıdır. Aksi taktirde faiz ödemk zorunda kalınmaktadır.

Plaka Sorgulama Konusu ile sıkça sorulan sorulara kısaca değinmeye çalıştığımız bu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, yeni makalelerde görüşmek üzere herkese iyi günler dileriz.

 

Originally posted 2013-05-24 08:25:40.

Araç muayenesi için gerekli belgeler

Araç muayenesi için gerekli belgeler (Evraklar)

Tüm araçlar için gerekli belgeler ( evraklar) ;Ruhsat : Trafik tescil belgesidir. Ruhsatınızda muayene onayı için yer yok ise Şöförler Cemiyeti’nden EK-1 Belgesi almanız gerekmektedir.

Fenni Muayene izin belgesi : Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. (Araç satışı ve devri için alınan “İlişik Kesme Belgesi” ile işlem yaptıramadığınızı belirtmek isteriz.) Traktör ve resmi araçlardan talep edilmemektedir.

Trafik sigortası : Mali sorumluluk sigortası akit belgesi. (İnsan taşımak için kullanılmayan römorklar , kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali sorumluluk sigortası akit belgesi talep edilmez.)

Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası özel muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak gerekli belgeler ;
Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tahsilat projesi ve hesapları

LPG ve CNG takılı araçlar için gerekli belgeler ( evraklar) ;
Gaz Sızdırmazlık Raporu: LPG ve CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur. LPG / CNG ruhsatı, “Gaz Sızdırmazlık Raporu” yerine kullanılmaz.

Originally posted 2013-05-24 07:56:59.