Araç Sorgulama

Tüm Detayları ile Araç Sorgulama

Araç Sorgulama hakkında detaylı anlatım, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek Araç Sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan işlem sonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Aşağıdaki bilgileri hazırladıktan sonra araç sorgulama işlemine kolayca başlayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için Gerekli Bilgiler:

Bilgilerinizi hazırladıktan sonra Araç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız.

ARAÇ SORGULAMAK İÇİN YUKARIDAKİ KISMI KULLANABİLİRSİNİZ.

ARAÇ SORGULAMA ÖNCESİ VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Araç Sorgulamak için Okumaya devam et

Originally posted 2013-05-24 08:36:46.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası ve Plaka Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebileceksiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler içerir.

Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-15 09:40:08.

MTV Sorgulama

MTV Sorgulama Yapmak ya da MTV Sorgulamanın nasıl yapıldığını vidolu ve resimli olarak öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1……. Adım:

MTV Sorgulama Sayfası…

2……. Adım:

Açılan Sayfada Araç Sorgulama ve MTV Sorgulamanın nasıl yapılacağı resimli ve videolu olarak anlatılmıştır.

Originally posted 2013-05-24 10:49:21.

Plaka Sorgulama Yardım

Plaka Sorgulama diğer konularda detaylı olarak anlatıldığı gibi, aracınıza ait hemen tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bir sorgulama türüdür. Şimdi plaka sorgulama yaparak trafikte seyreden araç ile ilgili hangi bilgilere ulaşabileceğimize bir göz atalım. Bunlar aşağıda sıralı bir şekilde verilmiştir.

Plaka Sorgulama Yaparak

 1. Araca ait herhangi bir trafik cezası borcu bulunup bulunmadığı
 2. Tarafınıza ulaşmamış ancak yemiş olduğunuz trafik cezaları
 3. Araç marka, model, renk bilgisi
 4. Şase numarası
 5. Aracın çalıntı olup olmadığı
 6. Araca ait bir hak mahrumiyetinin bulunup bulunmadığı
 7. Tescil Birimi
 8. Sahiplik Belge tarihi

gibi aracınıza ait yukarıdaki çok önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Plaka Sorgulama sırasında en sık rastlanan sorunlar ve çözümleri

Plaka sorgulama sırasında en çok karşılaşılan sorunların başında, e-devlet sistemine giriş yapıp sorgulama işlemi yapmak için plaka numarası kullanıldığında alınan hata mesajı gelmektedir.

Eğer sisteme girip plaka numaranızı girip sorgula buttonuna basarsanız, büyük bir ihtimalle şu şekilde bir mesaj ile karşılaşacaksınız.

“Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.”

Bu mesaj e-devlet şifresi girilmeden sorgulama yapılmak istendiğinde karşımıza çıkmaktadır. Devlet tarafından kişisel bilgilerin korunması amacı ile, yani herkes herkesin plaka bilgisini girerek, detaylı olan ve kişiye özgü olan bilgilere ulaşmasını engellemek amacı ile e-devlet şifresi uygulaması kullanmaktadır.

E-devlet şifrenizi size en yakın ptt şubesinden alarak plaka sorgulama işleminizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir, hala aklınızı takılan plaka sorgulama yardımı için trafik cezası sorgulama sayfamızı kullanabilirsiniz..

Originally posted 2013-05-24 11:12:21.

(B) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

(B) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

Tescili yapılmamış veya tescil ve trafik belgesi işlemleri tamamlanmamış araçlara verilir.
30 gün süre ile geçerlidir.

1.       Dilekçe

       2.       Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası

       3.       ÖTV Ödeme Belgesi aslı

       4.       Harç makbuzu

       5.       Aracın faturası – Trafik Şahadetnamesi – Noter satış senedi

 

Originally posted 2013-05-24 09:48:02.

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç Vergi Borcu Sorgulama işleminizi internet üzerinden online olarak sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama linkini kullanarak açılan sayfadan MTV Sorgulama ve Ödeme kısmına tıklayarak açılan sayfada istenilen bilgileri giriniz.

Bilgileri girdikten ve sorgula butonuna bastıktan sonra aracınıza ait Vergi borç bilgilerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer ikinci el bir araba satın almayı düşünüyorsanız, Araca ait ödenmemiş vergi borcu bulunup bulunmadığını yine aynı şekilde öğrenebilirsiniz.

Originally posted 2013-05-24 09:59:41.

Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır? İnternetten Trafik Cezası Ödeme

Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl YapılırHayatımızın çoğunluğunu trafikte geçiririz. Bazen araçla bazen de yaya olarak içerisinde bulunduğumuz bir durumdur. İster işyerimize gidelim, ister okula isterse de evimize gidelim ne şekilde olursa olsun trafiğin içindeyizdir. Ama genel olarak araçlarla trafiğe dahil olmaktayız. Trafikte iken, trafik kurallarına uymama ya da trafikteki yanlış davranışlardan kaynaklanan trafik cezaları uygulanmaktadır. Trafik cezası ödeme işlemleriyse trafik denetleme ve kontrol memurlarının düzenlemiş oldukları ceza kağıtları ya da makbuzları ile ödeme yapılmaktadır. Bizim haberimiz olmaksızın kesilen cezalar araç muayene ve vizesi sırasında meydana çıkmaktadır.

Trafik cezalarını ödeme işlemleri ise PTT şubeleri ve trafik şubelerinden yapılabilmektedir. Trafik cezaları nakden ödenebileceği gibi kredi kartı ile de ödeme yapmak mümkündür. Kesilen ceza hakkında ve ne kadar ceza kesildiğini bilmiyorsak bu bilgiye e-devlet kapısından ulaşabilirsiniz. Tabi ki bu bilgiye e-devletten ulaşmak istiyorsanız öncelikle e-devlet şifrenizin olması şarttır. Eğer e-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra şifrenizi hayatınızın birçok aşamasında e-devlette kullanabileceğimiz için kendinize kolay  hatırlanabilir bir şifre tanımlamalısınız. Trafik ceza sorgulamasını e-devlet sisteminden öğrenebilmek için sisteme T.C numaranızı girdikten sonra e-devlet şifrenizi girince sisteme girmiş olursunuz. Sisteme girişten sonra sağ üst köşede bulunan menüden trafik cezanızı görmeniz mümkündür. E-devlet şifresi ile birçok sorgulama yapıp birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak trafik cezası borçlarınızı e-devlet sisteminden ödemeniz mümkün değildir. Trafik cezasını PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir konuda şudur ki; Şayet bir yayaya trafik cezası kesilmiş ise kimliğiniz ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer ceza araca kesilmiş ise Taşıt trafiğine verilen cezada ise  aracın ruhsatı ile başvuru yapılması gerekmektedir. Trafik cezasını bilmek gerek araç muayenesi işleminden önce aracınızın trafik cezası olmaması gerektiğinden gerekse de cezayı önceden bilmek erken ödeme indiriminden faydalanmak açısından oldukça önemlidir.

Araç kullanma esnasında sürücü belgesi yanında olmayan, trafik memuru istediğinde sürücü belgesini göstermeyenlere 172 TL ile cezalandırılır, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştiren sürücüye de trafik polislerinin talimatlarına da uymayanlarda yine 172 TL ile cezalandırılırlar. Uyarıcı madde ya da uyuşturucu madde kullanılıp kullanılmadığının veya kandaki alkol oranının tespiti için teknik cihazların kullanımını reddeden sürücülere ise 2 bin 78 lira ceza kesilecektir.Aynı zamanda bu sürücülerin ehliyetlerine de 2 yıl el konulacaktır. Kask takmama ve emniyet kemeri kullanmama cezası ise 80 TL olacaktır. Yine aynı şekilde trafik işaretleri ile park yasağı olan yerlere park etmenin cezası 80TL olarak düzenlenmiştir. Trafik cezasını erken ödemelerde ceza tutarının % 25’ i oranında erken ödeme indiriminden yararlanılabilir. Araç plakasından yazılabilecek trafik cezalarına karşı araç kullanan kişilerin belirli sürelerle trafik ceza sorgulamalarına bakmaları, trafik cezalarının 15 gün içerisinde ödenmeleri durumunda ise indirimden faydalanılmasını sağlamaktadır.

Trafik Cezası Sorgulama Nedir? Trafik Cezası Neden Kesilir?

Trafik Cezası Sorgulama Nedir?Trafik cezası sorgulama konusuna girmeden önce, trafik cezası hakkında kısaca bilgi verelim. Trafik cezaları, trafiğin düzeninin sağlanması için uygulanan kuralların kritik olan bir bölümüne uyulmaması sonucu, sürücülerin ödemekle yükümlü olduğu yaptırımlardır. Bu yaptırımlar genelde para olarak uygulanırken, bazı durumlarda hapis cezasına kadar gidebilmektedir. Örneğin kırmızı ışıkta geçmenin cezası para ile cezalandırılırken, alkollü araç kullanıp, birini yaralama ya da birinin ölümüne neden olmak, hapis cezasına kadar gidebilir.

Trafik cezası sorgulama, insanların, plakalarına ve isimlerine tahakkuk eden trafik cezalarını öğrenmeye yönelik, bilgi edinme platformudur. Bu platformda, kişiler, ne kadar ceza ödeyeceklerini, trafik cezasının nedenini ve trafik cezasının yazıldığı sırada bulunulan muhit hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bunlar dışında, eğer ki sürücü, uygulamaya girdiyse, isim ve soyadı bilgilerini de görebilirsiniz. Böylece, aracınızı bir arkadaşınıza verip, cezayı onun yediğinden şüphe duyuyorsanız, bunu da böylelikle öğrenmiş olursunuz.

Trafik cezasına neden olabilecek birçok sebep sayılabilir. Bu nedenlerden birçoğu küçük detaylarda gizli olsa da insanların bu detayları atlaması, hem parasal açıdan kendilerini zor durumda bırakır, hem de maddi, hem de bedeni açıdan zor durumda bırakabilir. Hatta bu detaylar, sürücülerin, yayaların, yolcuların hayatlarını, ölüme sürükleyebilir. Bunlardan en düşük trafik cezasına neden olanı emniyet kemeri takmama cezasıdır. Emniyet kemeri bile, insanın canını bağışlamaya yetecek küçük bir ayrıntırdır. Bunların yanında cezaya konu olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Belirtilen hız limitinin yüzde 10’unu aşmak(hız limiti 70 km/saat olan yerlerde 77 km/saat hızın üzerine çıkmak)
 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Alkollü araç kullanmak(para cezasının yanı sıra, sürücü belgesine el konulması ve mahkemeye çıkmak gibi yaptırımları vardır)
 • Aracı yanlış yere park etmek
 • Bölünmüş yollarda yolun sağ tarafında bulunan emniyet şeridini gereksiz yere işgal etmek
 • Ehliyetsiz araç kullanmak
 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Olası bir durumda, trafik kazasına karışıldıysa kazada haksız taraf olmak, trafik cezasının gerektirdiği durumlardır.

Trafik cezaları, sürücülerin, trafikte daha sorumlu davranmaları için uygulanan bir sistemdir. Bu sistemi devlet düzenler ve kontrolünü de yine devlet yapar. Aynı zamanda devlet, trafik kurallarının işleyişi ve yolların asayişini de sağlamak zorundadır. Bundan sonraki sorumluluk ise sürücülere düşmektedir.

Trafik kazaları, birçok yaralanmaları, en önemlisi de ölümleri beraberinde getiriyor. Bu sebeple, trafik cezaları, her yeni yılda oldukça yüksek bir oranda artmaktadır. Buna rağmen, yine de trafik kazalarının önüne geçilememekte, insanlar, bu duruma karşı yeteri kadar hassasiyet göstermemektedir. Bu durumda sürücülere düşecek olan görev, trafiğe çıktıklarında diğer sürücü ve yayalara karşı daha saygılı olmayı bir amaç olarak edinmelidirler. Trafikte sürücülerin birbirleriyle inatlaşmaları da buna davetiye çıkarmaktadır.

Bu makalemizde, trafik cezası sorgulamanın ne demek olduğunu, hangi sebeplerle trafik cezasının kesilebileceğini ve trafik cezalarının neden kesildiğini kısaca anlattık. Umuyoruz ki trafik kazalarını önlemede ve cezalarının azalmasında bu yazı işinize yarayacaktır.

Araç Tescil İşlemleri

Araç Tescili Yaptırmak için Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir Araç Aldığınızda Aracınızın tescil işlemlerini yapmak için bilmeniz gerekenlerin tamamını bu sayfada bulabilirsiniz…. Araç Tescil işlemleri alınan sıfır araçlar için mutlaka yapılmalıdır.

Yukarıdaki linkler sayesinde aracınızı nasıl tescil ettireceğinizi öğrendikten sonra sorunsuz bir şekilde araç tescil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Originally posted 2013-05-24 08:53:17.