Araç Sorgulama

Tüm Detayları ile Araç Sorgulama

Araç Sorgulama hakkında detaylı anlatım, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek Araç Sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan işlem sonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Aşağıdaki bilgileri hazırladıktan sonra araç sorgulama işlemine kolayca başlayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için Gerekli Bilgiler:

Bilgilerinizi hazırladıktan sonra Araç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız.

ARAÇ SORGULAMAK İÇİN YUKARIDAKİ KISMI KULLANABİLİRSİNİZ.

ARAÇ SORGULAMA ÖNCESİ VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Araç Sorgulamak için Okumaya devam et

Originally posted 2013-05-24 08:36:46.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası ve Plaka Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebileceksiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler içerir.

Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-15 09:40:08.

Araç Muayenesi Öncesi Kontroller

Araç Muayenesi Öncesi Aşağıdaki Kontrolleri Yaptınız mı?

Aracınızı muayeneye götürmeden önce kontrol etmeniz gereken şeyler bulunmakta. Araç muaynesi öncesi lütfen kontrol ediniz.

 •  Ruhsatınızda yeni muayene tarihini yazacak boş yer var mı ? Yok ise en yakın şoförler cemiyetinden EK-1 belgesini alınız.
 • Ruhsatta yazan araç bilgileriniz ile (şasi no, yakıt türü, renk vb…) ile mevcut durumu karşılaştırın, farklılık var ise tespit amacıyla ilk madde de belirtilen Ek-1 belgesini alarak TUVTURK’e gidiniz.
 • Geçerli bir trafik sigortanız olup olmadığını kontrol ediniz, sigortanın geçerlilik tarihi geçmiş ise yenisini düzenlettiriniz.
 • Vergi borcunuz, trafik ceza borcunuz, OGS cezanız var mı? Var ise ödemelerinizi yapınız, tercihen vergi dairenizden “Fenni Muayene izin belgesi” alınız.
 •  Aracınızda LPG var ise ruhsata işli mi , 1 ay içerisinde yapılmış geçerli bir sızdırmazlık testi var mı ? Yok ise yaptırınız raporunu beraberinizde getiriniz.
 •  Aracınızda ruhsata işli olmayan bir tadilat, reklam uygulaması var ise önce bu değişikleri ruhsata işletiniz.
 • Araç ekipmanlarınız tam mı ? Kullanılabilir durumda ve araç cinsine uygun yangın tüpünüz var mı ?, ilk yardım çantısı tam mı ?, 2 adet üçgen reflektör bulunmakta mı ?, Traktör, kamyon ve tırlara uygun arka işaret levhası takılı mı ?
 • Aracınızın tüm ön arka ışık sisteminin, sinyallerinin,iç aydınlatma sisteminin çalışır durumda olduğuna emin olunuz.
 • Emniyet kemerlerinin aracın orjinal fabrika çıkışındaki gibi tam olduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz.
 • Sileceklerin çalışır durumda olduğundan, aynalarınızın eksiksiz olduğundan emin olunuz.
 • Minübüs ve otobüslerde acil çıkış levhalarının ve yeterli acil çıkış çekicinin olmasını sağlayınız.
 • Eğer tadilat sonrası muayenesine geliyor iseniz, tadilatla ilgili yetkili bir mühendise çizdirilen onaylı tadilat projesi, hesaplarını ve LPG li araçla için de  gaz sızdırmazlık raporuna ek olarak periyodik muayene için gerekli diğer evraklar ile TUVTURK’e gidiniz.

Originally posted 2013-05-24 08:13:09.

Yeni Trafik Kanunu

Trafik Kanunu

TBMM İçişleri Komisyonunda, Trafik Kanunu Tasarısı geçtiğimiz günlerde kabul edildi. Tasarıya göre, Büyükşehir Belediyeleri ayrıca nüfusu 50 bin kişinin üzerindeki belediyeler artık trafik cezası kesebilecekler. Yeni kanun tasarısına göre tek gözü görmeyen vatandaşlarında  ehliyet alma hakları oludu. Önceleri tek gözü görmeyen vatandaşların ehliyet alma şansları bulunmuyordu. Yeni tasarıyla, ehliyet almaya hak kazananlara 2 yıllık stajyer sürücü belgesi verilecek. Yeni Trafik Kanununa göre, Özellikle büyük şehirlerde bazı cadde ve sokaklarda halktan yetkisiz oldukları halde otopark parası alan ve otopark mafyası olarak bilinen kişilere bu suçlarından dolayı 3 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla 760 YTL adli para cezası verilecek. Trafik para cezaları Maliye Bakanlığınca tahsil edilecek. Yeni Trafik Kanunu Tasarısının yasalaşması halinde, kredi kartıyla da trafik cezası ödenebilecek.

Karayolları Trafik Kanununda bir çok yeni düzenleme getiren Trafik Kanunu tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi. Tasarının Meclis komisyondaki görüşmeleri sırasında alınan karararlar arasında Büyükşehir Belediyelerine yanlış park edenlere ceza ve araç çekme yetkisi ile birlikte sinyalizasyon sistemi kurularak, bunu ihlal edenlere ceza verilmesi yetkisi de İçişleri Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen kabul edildilmiştir. Yani, büyük şehir belediyeleri trafiği izlemek için sinyalizasyon sistemi kurabilme yetkisine sahip olacaklar. Büyük şehir belediyeleri trafik lamba ve işaretlerinin yanına kuracakları kamera sistemiyle trafik kurallarını ihlal edenleri tespit ederek, bunlar için ceza ve tutanak düzenleme yetkisine sahip olacaklar. Cezalardan elde edilen gelirlerin yüzde 60 oranındaki kısmı belediyelerde kalacak, gelirlerin yüzde 40 oranındaki kısmı emniyete ayni yardım olarak verilecek. Büyükşehir Belediyeleri Trafik Daire Başkanlığı kuracaklar.

Büyükşehir Belediyeleri haricinde nüfusu 50 bin kişiden fazla olan belediyeler de, yanlış park eden araçlara trafik cezası kesme ve araç çekme yetkisine sahip olacak. Şehir içindeki taksi ve dolmuş sayılarının sınırlandırılmasına veya sayılarda değişiklik yapılmasına belediyeler karar verebilecek.

DUBLE YOLDA HIZ SINIRI 110 KM OLACAK

Tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler ise şöyle:

– Belediyeler, kendi sınırları içindeki karayollarının yapım, bakım ve onarımından sorumlu olacak. Kendi sınırları içindeki viyadük, alt ve üst geçitle her türlü sanat yapısını yapmak ve bakımını sağlamak ile de yükümlü olacaklar.

 

– Zorunlu olarak bulundurması gerektiği halde hız sınırlayıcı cihaz, takograf bulundurmayan, kullanmayan, kullanılabilir durumda bulundurmayanlara 188 YTL para cezası verilecek.

– Tasarıyla ehliyetler yeni bir sınıflandırma sistemine tabi tutulacak. Eski ehliyetler yasa kanunlaştıktan sonra yeni sınıflandırmaya göre 3 yıl içinde değiştirilecek. Bunun için trafike harç ödenmeyecek.

– Ehliyet almaya hak kazananlara 2 yıllık stajyer sürücü belgesi verilecek. 2 yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin tekrar sürücü kursuna giderek sınava yeniden girmek zorunda kalacaklardır. 2 yıl süreyle bu suçları işlemeyen sürücüler 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

-Tek gözünde görme sorunu olan vatandaşlarımız da ehliyet alabilecek. Ancak bu tip durumdaki veya başkaca sağlık sorunları olanların sürücü belgesine sahip olup olamayacakları İçişleri ve Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

– Uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçlarından hüküm giymiş kişilere sürücü belgesi verilmeyecektir. Sürücü belgesi almak için ilkokul veya ilköğretim mezunu olmak zorunlu olacak.

OKUL TAŞITI ŞÖFÖRLERİNE 3 YILLIK SÜRÜCÜ BELGESİ ŞARTI

– Hız sınırı şehirlerarası karayollarında şimdiye kadar olduğu gibi saatte 90 kilometre ile sınırlı olacak. Bölünmüş yol ( duble yollarda) hız sınırı 110 kilometre, otoyollarda ise 120 kilometre olacak.

– Öğrenci servislerinde her öğrenci için bir emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olacaktır. Okul taşıtı şöförleri en az 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmaları şartı getirilecek.

– Özellikle büyük şehirlerde kimi cadde ve sokaklarda vatandaşdan makbuz vermemelerine rağmen otopark parası alan ve otopark mafyası ya da deynekçi denilen kişilere bu suçlarından dolayı 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile 760 YTL adli para cezası verilecek. Suçun birden fazla işlenmesi durumunda bir yıldan iki yıla kadar hapis cezasıyla birlikte bin 143 YTL ile bin 904 YTL arasında adli para cezası uygulanacak.

– Tescil plakaları Şoförler Odalarınca temin edilerek araç sahiplerine satılacak. Plakaların satış fiyatı İçişleri, Maliye ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ortak belirlenecek.

 

– Trafik para cezaları Maliye Bakanlığınca tahsil edilecek. Tasarının yasalaşması halinde kredi kartıyla da trafik cezası ödenebilecek. İnternet üzerinden araç borç sorgulama yapılabilecek.

– Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında trafik ve ilk yardım dersi konulacaktır.

Originally posted 2013-05-24 12:55:39.

MOTOR VEYA ŞASE DEĞİŞİMİ

MOTOR VEYA ŞASE DEĞİŞİMİ

     1.        Motor satış senedi,  Gümrük Şahadetnamesi veya  fatura ile satın alınan motor
bloğunun girişi ile ilgili son sahibi arasındaki satışa esas belgeler.

      2.       Garanti kapsamında  değiştirilen  motor  bloğu  için  fatura  ve  bu motor  bloğunun
garanti kapsamında değiştirildiğine dair firmanın yazısı.

      3.        Teknik belge-plan proje

 

 4.        İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)

      5.        Yeni Tescil ve Trafik belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu’ndan)

      6.        Eski Tescil ve Trafik belgeleri

      7.        Karayolları Fenni Muayene İstasyonu’nca tespit yaptırılır..

Originally posted 2013-05-24 09:28:32.

Trafik Tescil Belgesi

Trafik Tescil Belgesi

Trafik Tescil Belgesi, içinde aracınızın Trafik Tescil Numarasının bulunduğu bir belgedir. Aracınızın Tescil bilgilerini içerir.

Araç ruhsatındaki tescil belgesi kartının arka kısmında bulunan araç sahibinin adı ve soyadının yazılı olduğu  bölümün sağ altındaki Seri Numarası aracın Trafik Tescil Belgesi Seri Numarasıdır. Gerekli durumlarda Araç Ruhsatınız içerisinde bu numaraya ulaşarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-24 13:11:15.

Sürücü Belgesi Almak İçin İstenen Belgeler

1.   Sertifikanın aslı.

2.   Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

3.   Diploma aslı.

4.   Şoförler Odasından dosya (Dosya içindeki evraklar nüfus bilgilerine göre doldurulacaktır.) 

5.   Sağlık Raporu (aslı) (1 Yıl Geçerli)

6.   Sabıka Kaydı (aslı) (1 Yıl Geçerli)

7.   Kan grubu belgesi

8.   Maliyeden harç makbuzu (Sürücü belgesi sınıfına göre)

9.   Dört (4) adet fotoğraf

10.  Sürücü belgesi kart ücreti 62.00 TL

11.  Öğrenim belgesi

12.  MTSK Müdürlüğüne Müracaat Formu (Onaylı Fotokopisi)

 NOTLAR: * Sürücü sertifikaları, alındığı sürücü kursunun bulunduğu mahaldeki trafik tescil kuruluşunca,  kurs mahallinde tescil kuruluşu bulunmaması halinde ise, o yerleşim biriminin bağlı bulunduğu il ve ilçedeki trafik kuruluşunca sürücü belgesine dönüştürülür.

                 * Sürücü Olur Sağlık Raporunun mutlaka sertifika alınan il’de faaliyet gösteren yetkili bir sağlık biriminden alınması gerekmektedir.

Originally posted 2013-05-24 12:08:47.

Trafik ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Fahri Trafik Müfettişi olabilirim?

Fahri Trafik Müfettişliği’nin Müracaat Evrakları ve Yeri?

Fahri Trafik Müfettişleri’nin”Trafik Suçu Tespit Tutanağı” düzenleyebilecekleri maddeler;

Ehliyetimi kaybettim. Ne yapabilirim?

Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?

Aracımı bir başkasına, noter satışı olmadan sattım, ancak şimdi şahsı ve arabayı bulamıyorum. Ne yapabilirim?

Yurtdışından almış olduğum ehliyet, Türkiye’de geçerli midir? Değilse ne yapabilirim ?

Türkiye’den almış olduğum ehliyet, yurtdışında da geçerli midir? Değilse ne yapabilirim?

Trafikte beni tehlikeye düşüren bir durumla karşılaştığımda ne yapabilirim?

Ceza puanı uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Yurtdışından almış olduğum araçla Türkiye’ye gelebilir miyim?

Türkiye’den almış olduğum araçla, yurtdışına çıkabilir miyim?

Eski aracımın şuan kime ait olduğunu öğrenebilir miyim?

Başka bir şahıs adına kayıtlı araç olup olmadığını öğrenebilir miyim?

Bir aracın sahibini ve adresini nasıl öğrenebilirim?

Aracımın trafik sicilini nasıl öğrenebilirim?

Aracım bir süre önce çalındı, fakat internet sorgulamasında çalıntı olduğuna dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Bu durumda ne yapabilirim?

Aracımın kayıtlarında bulunan hak mahrumiyetlerini (haciz, rehin vs.) nasıl kaldırabilirim?

Sitenizdeki araç sorgulaması bölümünde, aracın rengi – modeli – markası vs. yanlış yazıyor. Bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim?

Sitenizdeki araç sorgulaması bölümünde, aracım rehinli, tahditli vs. görünüyor. Gerçeği yansıtmayan bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim?

İnternetten araç sorgusunda karşımıza çıkan, tahdit bölümündeki “Diğer” ne anlama gelmektedir?

Bir plaka serisinin hangi ilçe tarafından tescil edilmiş olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Özel plaka ücretleri nasıl hesaplanıyor?

Satın alacağım aracın plakasının sahte veya ikiz plaka olup olmadığını nasıl anlarım?

Satın alacağım aracın ruhsatının (araç tescil ve trafik belgesinin) sahte olup olmadığını nasıl anlarım ?

Aracımın change olup olmadığını nasıl öğrenirim?

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarına itiraz süresi ne kadardır ve itirazımı nereye yapabilirim?

Sürücü belgelerinde T.C. Kimlik Numarasının olması zorunlu mu? Üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunmayan sürücü belgeleri geçerli mi?

Sürücü ceza puanımı ve sürücü belgemin iptal işlemlerine ait bilgileri nasıl öğrenebilirim?

Sürücü belgeme ve aracıma uygulanan trafik cezalarına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebilirim?

Sürücü belgeme ait bilgileri (verilme tarihi, belge no su v.b.) nasıl öğrenebilirim?

Plakası bilinen bir aracın sahibinin kim olduğunu öğrenebilirmiyim?

Adıma tescilli araç bulunup bulunmadığını nasıl öğrenebilirim?

Kimlik bilgileri verilen şahsın/şahısların adına tescilli araç bulunup bulunmadığı veya plakası verilen aracın geçmişteki sahipleri hakkında nasıl bilgi temin edebilirim?

Plakası bilinen aracın herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmadığı hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

Yurtdışında/ülkemizde kullanılmak üzere, herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmadığımı ve varsa trafik suçlarıma ait bilgileri nasıl temin edebilirim?

Plakası bilinen aracın özellikleri ve her hangi bir hak mahrumiyeti bulunmadığına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebilirim?

Satın almak istediğim aracın hukuki bir problemi bulunup bulunmadığını nasıl öğrenebilirim?

Ülkemizde tescilli araçlara ilişkin bazı istatistiki bilgileri nasıl öğrenebilirim?

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistikî bilgileri nasıl temin edebilirim?

 

Yukarı git

1. Nasıl fahri trafik müfettişi olabilirim?

01.05.1997 tarih ve 22976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Fahri Trafik Müfettişleri Görev ve Çalışma Yönetmeliği”nin 5. maddesine göre, Fahri Trafik Müfettişi olacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az kırk yaşında olmak,
c) Yüksekokul mezunu olmak,
d) En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
e) Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,
f) Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
g) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
h) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır.

 

Yukarı git


2. Fahri Trafik Müfettişliği’nin Müracaat Evrakları ve Yeri?

Yukarıda belirtilen şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanların, iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu İl Valiliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Fahri Trafik Müfettişliği sayıları yönetmeliğe göre yeterli düzeyde bulunduğundan müracaatlar kabul edilmemektedir. Müracaatların açılması durumunda 81 İl Emniyet Müdürlüğümüze ve basın-yayın kuruluşlarına bilgi verilecektir.

 

Yukarı git


3. Fahri Trafik Müfettişleri’nin “Trafik Suçu Tespit Tutanağı” düzenleyebilecekleri maddeler;

46/2-b
Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte seyreden araçların geçişini beklememek.

46/2-c
Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmek.

46/2-d
Gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli işgal etmek.

46/2-e
Motosiklet, otomobil, kamyonet ve otobüs dışındaki araçların dönme ve geçme dışında en sağ şeridi izlememeleri.

47/1-b
Işıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymamak.

47/1-c
Trafik işaret levha, cihaz ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak.

52/1-d
Kol ve gurup halinde araç kullanırken diğer araçların güvenle girebilecekleri bir açıklık bırakmamak.

53/1-a
Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek.

53/1-b
Sola dönüş kurallarına riayet etmemek.

53/1-c
Dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek.

53/1-d
Dönel kavşaklarda geriye dönüş kurallarına riayet etmemek.

54/1-a
Geçme kurallarına riayet etmemek.

54/1-b
Geçmenin yasak olduğu yerlerden geçmek.

55
Geçilen araçların geçilmekte iken kurallara uymaması.

56/1-a
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak.

56/1-b
İki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında geçişi zorlaştıran durumlarda ve dağlık ve dik yokuşlu yollarda karşılaşma hallerinde geçişi zorlaştırmak.

56/1-c
Önde giden bir aracı güvenli ve yeterli mesafeden izlememek.

56/1-e
Trafik işareti bulunmayan dar yollardaki karşılaşmalarda geçiş kolaylığı sağlamamak.

57/1-a
Kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak ve geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermemek.

57/1-b
Trafik zabıtası, trafik işaret levhası veya ışıklı trafik cihazları bulunmayan kavşaklarda geçiş hakkına riayet etmemek.

57/1-c
Kontrolsüz kavşaklarda motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldakinin sağdan gelen araca geçiş hakkı vermemesi.

57/1-d
Işıklı trafik cihazları izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek.

57/1-e
Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak.

57/1-f
Aksine bir işaret bulunmayan kavşaklarda ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını vermemek.

58
İndirme ve bindirme kurallarına riayet etmemek.

59
Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda zorunlu haller dışında duraklama ve park etme kural ve yasaklarına riayet etmemek.

60/1-a
Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığının bir trafik işareti ile belirtilmiş olduğu yerlerde duraklamak.

60/1-b
Taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin .bulunduğu yollar hariç)duraklamak.

60/1-c
Taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak.

60/1-d
Taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında ve buralara yerleşim birimleri içinde beş metre ve yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak

60/1-e
Taşıt yolu üzerinde görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerlerde ve dönemeçlerde duraklamak,

60/1-f
Taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak.

60/1-g
Taşıt yolu üzerinde duraklayan veya park edilen araçların yanında duraklamak

60/1-h
Taşıt yolu üzerinde işaret levhalarına, yaklaşım yönünde ve park izni verilen yerler dışında; yerleşim birimi içinde onbeş metre ve yerleşim birimi dışında yüz metre mesafede duraklamak.

61/1-a
Duraklamanın yasaklandığı yerlerde park etmek.

61/1-b
Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek.

61/1-c
Geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek.

61/1-d
Belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden beş metrelik mesafe içinde park etmek.

61/1-e
Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden on beş metrelik mesafe içinde park etmek.

61/1-f
Üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda park etmek.

61/1-g
Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek.

61/1-h
Geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından on beş metre mesafe içinde park etmek.

61/1-ı
İşaret levhalarında park etme izni verilen süre veya zamanın dışında park etmek.

61/1-j
Kamunun faydalandığı ve yönetmelikte belirtilen yerlerin giriş ve çıkış kapılarının her iki yönde beş metrelik mesafe içinde park etmek.

61/1-k
Park için yer ayrılmamış veya trafik işaretleri ile belirtilmemiş alt geçit, üst geçit ve köprüler üzerinde veya bunlara on metrelik mesafe içinde park etmek.

61/1-l
Park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında park etmek.

61/1-m
Belirli  kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmek.

61/1-n
Ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek.

61/1-o
Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek.

64/1-a/1
Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkları yakmamak.

64/1-a/2
Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken, yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkları yakmamak.

64/1-a/3
Kuyruk ışıklarını, uzağı ve yakını gösteren ışıklar ile birlikte kullanmamak.

64/1-b/1
Sis ışıklarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak.

64/1-b/2
Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmak.

64/1-b/3
Karşılaşmalarda ışıkları söndürmek.

64/1-b/4
Öndeki aracı geçişlerde uyarı için kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları devamlı süratle yakmak.

64/1-b/5
Yönetmelikte belirtilen esaslara aykırı olarak ışık takmak ve kullanmak.

64/1-b/6
Sadece park lambaları ile seyir etmek.

65/1-a
Taşıma sınırı üzerinde yolcu almak.

65/1-f
Gabari dışı yük yüklemek ve yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek. (Bu maddenin sadece yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek kısmından yazabileceklerdir.)

65/1-g
Yükü, karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, ve akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek.

65/1-h
Yükü, her çeşit yolda ve yolun her eğiminde dengeyi bozacak, yoldaki bir şeye takılacak sivri çıkıntılar hasıl edecek şekilde yüklemek.

65/1-ı
Aracı, sürücünün görüşüne engel olacak, sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yüklemek.

65/1-j
Gerekli şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araç çekmek.

66
Bisiklet, motorlu bisiklet, ve motosikletleri kurallara uymadan sürmek.

67
Sürücülerin, park yapmış taşıtlar arasında çıkarken, duraklarken veya park yaparken, sağa ve sola dönerken trafik kural ve yasaklarına uymaması.

72
Ses, müzik görüntü ve haberleşme cihazlarının şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak ve kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak.

73
Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca kullanmak, araçlardan bir şey atmak ve dökmek, seyir halindeyken telefonla görüşmek.

74
Yaya ve okul geçitlerinde aracı yavaşlatmamak, geçitlerden geçmek isteyenlere ilk geçiş hakkını vermemek.

75
Okul taşıtlarının DUR işaretlerini yakmaları halinde diğer araç sürücülerinin araçlarını durdurmamaları, okul taşıtı sürücülerinin DUR işaretlerini öğrencilerin binme ve inmeleri sırasında yakmamaları veya gereksiz yere yakmaları.

76
Demiryolu geçitlerinde, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmek, ışıklı veya sesli DUR işaretine riayet etmemek, bariyer varken geçide gitmek, kontrolsüz geçiş yapmak.

77/1-b
Taşıt yolu üzerinde bulunan özel işaret taşıyan gözleri görmeyen kişilere gerekli yardımı yapmamak, yol vermemek, gerekiyorsa durmamak.

77/1-c
Bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmek.

78/1-a
Otomobil ve minibüs cinsi taşıtlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak.

78/1-b
Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması.

81/1-a
Kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak.

 

Yukarı git


4. Ehliyetimi kaybettim. Ne yapabilirim?

2918 Sayılı Trafik Kanunu’na bağlı Yönetmeli’ğin  83.maddesinde; “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir” denilmektedir.

* Zayiinden sürücü belgesi  çıkarmak için istenilen belgeler:

1- Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben dilekçe.
2- Nüfus cüzdanı  aslı ve fotokopisi (2 Adet)
3- 2 Adet vesikalık fotoğraf.
4- Sürücü belgesi kartı ücreti.

* Yıpranma veya kimlik değişikliğinden dolayı sürücü belgesi  değişimi.

1-Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış dilekçe,
2-Nüfus cüzdanı  fotokopisi ve aslı,
3-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge  (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi),
4-2 Adet fotoğraf,
5-Eski sürücü belgesi ,
6-Sürücü belgesi kartı ücreti.

 

Yukarı git

5. Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?

Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz; o ilde bulunan Trafik Mahkemesi’ne, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılmaktadır.

 

Yukarı git

6. Aracımı bir başkasına, noter satışı olmadan sattım, ancak şimdi şahsı ve arabayı bulamıyorum. Ne yapabilirim?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Yönetmeli’ğin  36. maddesine göre, satış ve devirlerin noterlerce yapılması zorunludur. Bunun dışında yapılan her türlü satış ve devirler geçersizdir.

Noter satış senedi olmadan itimada dayalı olarak satışı yapılan araçlarla ilgili olarak yukarıda belirtilen Yönetmelik hükmü gereğince Genel Müdürlüğümüz’ce yapılacak bir işlem bulunmayıp, bu şekilde araç satan kişilerin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için ilgili hukuk mahkemelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Yukarı git

7. Yurtdışınd an almış olduğum ehliyet, Türkiye’de geçerli midir? Değilse ne yapabilirim?

Türk vatandaşları ile ilgili kanunlar ve ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere yabancı kişiler, dış ülkelerden alınmış, cinsi için geçerli sürücü belgeleri ile ülkemizde yabancı ve Türk plakalı araçları sürebilirler.

Ancak; turistler ve geçici bir süre için gelenler dışında herhangi bir iş, hizmet veya eğitim amacıyla ülkemizde bulunan yabancıların ise konsolosluk veya noter tarafından tercüme edilmiş tasdikli Sürücü belgesi  örneklerini Sürücü belgesi  ile birlikte yanlarında bulundurmaları mecburidir. Türk vatandaşları yurda kesin dönüşlerinde, 1 yıl içerisinde sürücü belgelerinin değiştirmedikleri takdirde ,değiştirinceye kadar araç kullanamazlar.

Yabancı Sürücü Belgeleri’nin Ülkemiz Sürücü belgesi ‘ne Dönüştürülmesi:

1-Sürücü belgesinin noterden veya elçilikten tasdikli tercümesi,
2-Şoförler Odası’ndan sürücü belgesi  dosyası,
3-Nüfus cüzdanının aslı ve 1 adet fotokopisi (Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresi),
4-3 Adet fotoğraf,
5-Sabıka kaydı (Aslı ) (1 yıl geçerli),
6-Sağlık raporu (Aslı) (Devlet Hastanesi veya özel sağlık kuruluşlarından)(1 yıl geçerli)
7-Kan grubu belgesi,
8-Yabancı sürücü belgesi (Aslı)  (İşlemden sonra iade edilmek üzere),
9-Maliye’den harç makbuzu  (Sürücü belgesi  sınıfına göre ödenecektir.),
10-Sürücü belgesi  kart ücreti.

 

Yukarı git

8. Türkiye’den almış olduğum ehliyet, yurtdışında da geçerli midir? Değilse ne yapabilirim?

Ülkeler arasında farklı uygulamalar olduğundan gideceğiniz ülkenin mevzuat hükümleri geçerlidir. Ancak, Türkiye Turing ve Otomobilciler Kurumundan “Uluslararası Sürücü belgesi ” alınması halinde, bu belge ile yabancı ülkelerde 1 yıl araç kullanabilmektedir.

Adres : GMK Bulvarı Kültür Sk., No: 11 Tandoğan Ankara
Tel : 0 312 2293806

 

Yukarı git

9. Trafikte beni tehlikeye düşüren bir durumla karşılaştığımda ne yapabilirim?

Trafikte tehlikeye düşürülen bir durumla karşılaşılması halinde, durumun en yakın trafik zabıtasına veya bulunmaması halinde Alo 155 Polis – 156 Jandarma Hattı’na bildirilmesi gerekir.

 

Yukarı git

10. Ceza puanı uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Ceza puanı uygulaması sürücünün işlemiş olduğu son suç tarihinden geriye doğru 1 yıl hesaplanarak yapılmaktadır. Bu puanlar silinmemekte bilgisayar kayıtlarında yer almaktadır.

 

Yukarı git

11. Yurtdışından almış olduğum araçla Türkiye’ye gelebilir miyim?

Yurt dışından getirilen yabancı ülke plakalı araçların ilgili Gümrük Müdürlüğü’nce verilen süre içerisinde ülkemizde kullanılabilmesi mümkündür.

 

Yukarı git

12. Türkiye’den almış olduğum araçla, yurtdışına çıkabilir miyim?

Türkiye’den alınmış bir araçla ilgili gümrük mevzuatı çerçevesinde yurt dışına çıkılabilmesi mümkündür.

 

Yukarı git

13. Eski aracımın şuan kime ait olduğunu öğrenebilir miyim?

Araç sahiplerine ait kimlik bilgilerinin kişiye özel bilgi niteliğinde olması nedeniyle, bu konuda internet ortamından bilgi verilmemektedir. Araç üzerinde bir hak iddianız olması halinde, kanuni mercilere müracaat ederek bilgi edinebilirsiniz.

 

Yukarı git

14. Başka bir şahıs adına kayıtlı araç olup olmadığını öğrenebilir miyim?

Bu bilgilerin kişiye özel nitelikte olması nedeniyle, şahsa ait araç kaydı ile ilgili bilgilerinin gizlilik koşulu altında tarafınıza verilmesi mümkün değildir. Araç üzerinde bir hak iddianız olması halinde, kanuni mercilere müracaat ederek hakkınızı aramanız uygun olacaktır.

 

Yukarı git

15. Bir aracın sahibini ve adresini nasıl öğrenebilirim?

Bu bilgilerin kişiye özel nitelikte olması nedeniyle, şahsa ait adres ve telefon bilgilerinin gizlilik koşulu altında tarafınıza verilmesi mümkün değildir. Araç üzerinde bir hak iddianız olması halinde, kanuni mercilere müracaat ederek hakkınızı aramanız uygun olacaktır.

 

Yukarı git

16. Aracımın trafik sicilini nasıl öğrenebilirim?

www.trafik.gov.tr internet adresinden ulaşılan sayfadaki sorgular linkini kullanarak; bir aracın teknik özellikleri (marka-model) ile herhangi bir haciz, rehin gibi hak mahrumiyeti bulunup bulunmadığına dair bilgilerine ulaşılabilmektedir. Yine aynı adresten, araçların plakasına göre trafik kazasına karışıp karışmadığına dair bilgi de edinilebilmektedir.

Aracınızın plakasına uygulanan trafik ceza kayıtları ise, Genel Müdürlüğümüz bünyesinde bilgisayar ortamında tutulmadan, tahsilat için ilgili Vergi Daireleri’ne gönderilmektedir. Araç tescil plakasına uygulanan trafik ceza kayıtlarının sorgulanabileceği bir internet sitesi olarak da, www.gelirler.gov.tr internet adresinin ana sayfasındaki “Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi” linkine bağlanmak suretiyle bilgi alabileceğiniz düşünülmektedir.

 

Yukarı git

17. Aracım bir  süre önce çalındı, fakat internet sorgulamasında çalıntı olduğuna dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Bu durumda ne yapabilirim?

Emniyet Genel Müdürlüğü olarak çalıntı araçlar konusunda yapılan tüm denetimlerde Polis bilgisayar kayıtları kullanılmaktadır. Çalıntı müracaat bilgileri Polis bilgisayar kayıtlarına aktarıldığı anda, ilgili araç Ülke genelindeki tüm Polis bilgisayar kayıtlarında çalıntı olarak görüleceğinden, yapılacak işlemlerde herhangi bir gecikme veya eksikliğe yol açmamaktadır.www.trafik.gov.tr internet adresinden verilen araç sorgu ekranı ise yalnızca vatandaşlarımızı bilgilendirme amaçlı olup, teknik imkanlar doğrultusunda güncelleme işlemi günlük olarak yapılabilmektedir.

 

Yukarı git

18.Aracımın kayıtlarında bulunan hak mahrumiyetlerini (haciz, rehin vs.) nasıl kaldırabilirim?

Genel Müdürlüğümüz’e ait www.trafik.gov.tr internet adresinden ulaştığınız tahdit bilgilerinin detayları aracın tescilli bulunduğu Trafik Tescil Kuruluşlarımız’daki araç dosyalarında bulunduğundan, aracın tescilli olduğu İl/İlçenin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’ne müracaatta bulunmanız gerekmektedir.

Ayrıca, hak mahrumiyetinin kaldırılabilmesi için, hacizlerle ilgili olarak İcra Müdürü’nün yazısının, tedbirle ilgili olarak mahkeme yazısının, rehinle ilgili olarak bankaca düzenlenen ve noterce tasdiklenen ibranamenin veya bankaca iadeli taahhütlü olarak gönderilen yazının ya da banka görevlilerince elden getirilen yazının ibrazı gereklidir.

 

Yukarı git

19. Sitenizdeki araç sorgulaması bölümünde, aracın rengi – modeli – markası vs. yanlış yazıyor. Bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim?

Genel Müdürlüğümüz’e ait www.trafik.gov.tr internet adresinden ulaştığınız tahdit bilgilerinin detayları aracın tescilli bulunduğu Trafik Tescil Kuruluşlarımız’daki araç dosyalarında bulunduğundan, aracın tescilli olduğu İl/İlçenin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’ne müracaatta bulunmanız gerekmektedir.

 

Yukarı git

20. Sitenizdeki araç sorgulaması bölümünde, aracım rehinli, tahditli vs. görünüyor. Gerçeği yansıtmayan bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim?

Genel Müdürlüğümüz’e ait www.trafik.gov.tr internet adresinden ulaştığınız tahdit bilgilerinin detayları aracın tescilli bulunduğu Trafik Tescil Kuruluşlarımız’daki araç dosyalarında bulunduğundan, aracın tescilli olduğu İl/İlçenin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’ne müracaatta bulunmanız gerekmektedir.

 

Yukarı git

21. İnternetten araç sorgusunda karşımıza çıkan, tahdit bölümündeki “Diğer” ne anlama gelmektedir?

Tahdit bölümünde aracın satışına engel herhangi bir hak mahrumiyeti (Haciz, Rehin vb.) bulunup bulunmadığını belirtir bilgiler bulunmaktadır. “Diğer” kodu, aracın tesciline engel bir durum olduğunu göstermektedir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye, aracın tescilli olduğu İl/İlçenin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’nden ulaşılabilir.

 

Yukarı git

22. Bir plaka serisinin hangi ilçe tarafından tescil edilmiş olduğunu nasıl öğrenebilirim?

www.gelirler.gov.tr internet adresinden Vergi Daireleri (ilçe ayrımı buradan yapılabilir) bazında plaka serisi bilgilerine ulaşabileceğiniz düşünülmektedir.

 

Yukarı git

23. Özel Plaka Ücretleri nasıl hesaplanıyor?

Ad ve/veya Soyad veya Ticari Unvan ihtiva eden Özel Plakalar, kayıt tescil tarihi itibariyle yıllık sürenin sona erdiği tarihte yürürlükte olan, memur maaş katsayısı x 10.000 + KDV (%18) şeklinde hesaplanmaktadır.

Kayıt tescil tarihi itibariyle yıllık süre sona erdikten sonra bir ay içinde plaka ücretini yatırmayanlar için Amme Alacakları Tahsili Hakkındaki Kanun hükümlerine göre aylık gecikme cezası uygulanmaktadır.

 

Yukarı git

24. Satın alacağım aracın plakasının sahte veya ikiz plaka olup olmadığını nasıl anlarım?

www.egm.gov.tr ve www.trafik.gov.tr internet adreslerinden plaka sorgulanmak suretiyle araca ait marka, model, sahiplik belge tarihi, tescil birimi, rengi, cinsi bilgileri ile araç dosyasında rehin, haciz vb. şerhler bulunup bulunmadığı ve aracın çalıntı olup olmadığı bilgileri görülebilmektedir. Araca ait tescil belgesi üzerindeki bilgiler ve internetteki bilgiler karşılaştırılmak suretiyle ayrıca, araca ait trafik tescil belgesinde belirtilen motor ve şase numaraları ile araç üzerindeki motor ve şase numaraları karşılaştırılmak suretiyle plakanın gerçekte bu araca ait olup olmadığı anlaşılabilir. Bunun yanında, araç plakaları üzerinde, ilgili trafik tescil kuruluşu ile plakayı basan şoförler odasının mührü olmak üzere iki ayrı mühür bulunması gerekmektedir.

 

Yukarı git

25. Satın alacağım aracın ruhsatının (araç tescil ve trafik belgesinin) sahte olup olmadığını nasıl anlarım?

Tescil ve trafik belgelerinin sahte olup olmadığının gözle bakılarak anlaşılması ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle, öncelikle araç plakası üzerinden www.egm.gov.tr ve www.trafik.gov.tr internet adreslerinden sorgulama yapılarak ruhsattaki bilgiler ile internetteki bilgiler karşılaştırılmalıdır. Bu şekilde bir sonuca ulaşılamaması halinde aracın kayıtlı olduğu trafik kuruluşuna müracaat edilerek, dosya ve bilgisayar kayıtlarında bulunan bilgilerle ruhsatta bulunan bilgiler karşılaştırılmak suretiyle sahte olup olmadıkları anlaşılabilir.

 

Yukarı git

26. Aracımın  change olup olmadığını nasıl öğrenirim?

Bir aracın change olup olmadığının anlaşılabilmesi için, aracın tescil ve trafik belgesi üzerinde bulunan motor ve şase numaraları ile araç üzerinde bulunan motor ve şase numaralarının karşılaştırılması gerekmektedir. Araç üzerindeki motor ve şase numarası ile tescil belgesi üzerindeki numaraların bire bir aynı olması gerekmekle birlikte, araçtaki numaralarda kazıntı, silinti, tahrifat, kaynak izi vb. görünmesi halinde change olma ihtimali bulunduğundan, motor ve şase numaralarının teknik elemanlar (makine mühendisleri odası, karayolları muayene istasyonu) tarafından incelettirilmesi uygun olacaktır.

 

Yukarı git


27. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarına itiraz süresi ne kadardır ve itirazımı nereye yapabilirim??

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, tebliğ tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde sulh ceza mahkemelerine başvuruda bulunulabilecektir. Bu süre içerisinde başvuruda bulunulmadığı takdirde ilgili karar kesinleşecektir. İdari para cezasının dava açma süresi içerisinde ödenmek istenmesi halinde bunun dörtte üçü ödenebileceği gibi ilgili vergi dairesine 1 (bir) ay içerisinde müracaat edilmesi halinde ilk taksidi peşin, kalan üç taksidi de aylık %5 faizle birlikte ödenmek koşuluyla, 1 (bir) yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebilecektir.

 

Yukarı git


28. Sürücü belgelerinde T.C. Kimlik Numarasının olması zorunlu mu? Üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunmayan sürücü belgeleri geçerli mi??

15.02.2007 tarihinden itibaren düzenlenen sürücü belgeleri üzerine belge sahibinin T.C. Kimlik Numarasının yazılması uygulamasına başlanılmıştır. Ayrıca, zayii veya yıpranma gibi nedenlerle sürücü belgesini değiştirme durumunda olan vatandaşlarımıza, üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan sürücü belgesi verilmektedir. T.C. Kimlik Numarası bulunmayan sürücü belgelerinin belli bir süre içinde değiştirilme zorunluluğu bulunmamakta olup, gerek trafik denetimlerinde, gerekse diğer trafik işlemlerinde (trafik kazaları gibi) mevcut sürücü belgeleri geçerlidir.

 

Yukarı git


29.Sürücü ceza puanımı ve sürücü belgemin iptal işlemlerine ait bilgileri nasıl öğrenebilirim?

www.turkiye.gov.tr internet adresinden sürücü puanı 1ve iptal bilgisine sorgulama yaparak ulaşılabilmektedir. Ancak, bu konuda resmi belge istemeniz halinde ise kişiye özel bilgiler içerecek olması sebebiyle belgeyi aldığınız veya ikamet ettiğiniz trafik tescil kuruluşuna bizzat giderek dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

Yukarı git


30.Sürücü belgeme ve aracıma uygulanan trafik cezalarına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebilirim?

www.turkiye.gov.tr adresindeki “Sürücü Ceza Puanı” isimli ekrandan, sürücü belgesi ceza puanı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Araç tescil plakasına uygulanıp tahsilatı yapılamayan ihbarlı trafik cezaları ise www.gib.gov.tr adresindeki “İnternet Vergi Dairesi” ekranından sorgulanabilmektedir.

 

Yukarı git


31. Sürücü belgeme ait bilgileri (verilme tarihi, belge no su v.b.) nasıl öğrenebilirim?

Sürücü belgesine ait bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan, herhangi bir trafik tescil kuruluşuna  dilekçe ile bizzat müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

Yukarı git


32.Plakası bilinen bir aracın sahibinin kim olduğunu öğrenebilirmiyim?

Araç sahipliğine dair bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan, herhangi bir mağduriyetinizi gidermek üzere bilgi teminine ihtiyaç duymanız halinde, adli makamlara (Mahkeme, Savcılık, İcra Müdürlükleri) müracaat etmeniz uygun olacağı gibi ayrıcawww.turkiye.gov.tr adresindeki “Araç Sorgulama” isimli ekrandan, sahiplik bilgileri saklı kalmak kaydıyla araçların hak mahrumiyeti (rehin, haciz vb.) ve bazı tescil bilgilerine ulaşılabilmektedir.

 

Yukarı git


33.Adıma tescilli araç bulunup bulunmadığını nasıl öğrenebilirim?

Araç sahipliğine dair bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan, herhangi bir trafik tescil kuruluşuna bizzat müracaatta bulunmanız halinde, kimlik bilgileriniz teyit edilmek suretiyle adınıza kayıtlı araç bulunup bulunmadığı, tespit edilerek bilgi verilecektir.

 

Yukarı git


34.Kimlik bilgileri verilen şahsın/şahısların adına tescilli araç bulunup bulunmadığı veya plakası verilen aracın geçmişteki sahipleri hakkında nasıl bilgi temin edebilirim?

Araç sahipliğine dair bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan, herhangi bir mağduriyetinizi gidermek üzere bilgi teminine ihtiyaç duymanız halinde, adli makamlara (Mahkeme, Savcılık, İcra Müdürlükleri)  müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

Yukarı git


35.Plakası bilinen aracın herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmadığı hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

Ölüm veya yaralanma ile oluşan trafik kaza bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğümüzce kayıt altına alınmakta, yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalar konusunda ise her hangi bir kayıt tutulmamaktadır. Bu kapsamdaki bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan elektronik ortamda veya dilekçeli olarak bilgi temini mümkün değildir. Ancak  aracı satın almak üzere trafik kazası durumunu tespit etmek istemeniz halinde, aracın teknik incelemesini yaptırmak suretiyle sonuca ulaşmanız uygun olacaktır.

Yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazaları konusunda bilgi temin edilip edilmeyeceği konusunda ise Sigorta Bilgi Merkezine( TRAMER) müracaat etmeniz uygun olacaktır.

 

Yukarı git

36.Yurtdışında/ülkemizde kullanılmak üzere, herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmadığımı ve varsa trafik suçlarıma ait bilgileri nasıl temin edebilirim?

Trafik kaza ve ceza durumunu gösterir resmi belge talepleri, Emniyet Genel Müdürlüğümüze ait Araç, Gereç, Mal ve Malzemelerin Satış, Hibe, Hek ve Hurda Durum ve İşlemleri ile Hizmet Satışına dair 4645 sayılı kanun gereğince, hizmet satışı kapsamında düzenlenerek talep sahiplerine verilebilmektedir.

Söz konusu belgeyi almak üzere;
Emniyet Genel Müdürlüğü A.Ayrancı/ANKARA binasının beşinci katında bulunan Başkanlığımıza kendiniz, birinci dereceden yakınınız veya vekalet verdiğiniz herhangi bir şahıs bizzat müracaat edebileceği gibi,
www.trafik.gov.tr internet adresimizdeki “İstatistikler” bölümü altında yer alan “Hizmet Satışları” linkinden ulaşılacak dilekçe ve protokolün doldurularak, protokolde belirtilen hususlar yerine getirilmek kaydıyla posta yoluyla da müracaat yapılabilmektedir.

 

Yukarı git

37.Plakası bilinen aracın özellikleri ve her hangi bir hak mahrumiyeti bulunmadığına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebilirim?

www.turkiye.gov.tr adresindeki “Araç Sorgulama” isimli ekrandan, araçların sahiplik bilgileri  saklı kalmak kaydıyla, tescil, hak mahrumiyeti (rehin, haciz vb.) ve çalıntı bilgilerine ulaşılabilmektedir.

 

Yukarı git


38.Satın almak istediğim aracın hukuki bir problemi bulunup bulunmadığını nasıl öğrenebilirim?

Söz konusu bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 36’ncı maddesinde; “Araç satın alanlar aracın satışına dair hukuki bir ilişiğinin mevcut olup olmadığını bir dilekçe ile ilgili tescil kuruluşundan öğrenebilirler” hükmü yer aldığından, ilgili trafik tescil kuruluşuna dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

Yukarı git


39.Ülkemizde tescilli araçlara ilişkin bazı istatistiki bilgileri nasıl öğrenebilirim?

Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) arasında 15.04.2004 tarihinde imzalanan protokol gereğince, koordineli şekilde hazırlanan tescilli araçlara ilişkin istatistiki bilgiler TÜİK tarafından yayınlanmaktadır. TÜİK’e aitwww.tuik.gov.tr internet adresinden aylık araç tescil haber bültenleri temin edilebilecek olup, bültende yer almayan detaydaki araç istatistikleri konusunda “TÜİK’e müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

Yukarı git


40.Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistikî bilgileri nasıl temin edebilirim?

Trafik kazalarına ilişkin istatistikî bilgiler www.trafik.gov.tr internet adresinden aylık bültenler halinde yayımlanmakta, daha detaylı bilgiler içeren Trafik İstatistik Yıllıkları ise Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) ile koordineli olarak hazırlanarak hizmete sunulmaktadır. Bu kapsamda son olarak 2007 yıllığı hizmete sunulmuş olup, TÜİK’e müracaat edilmek suretiyle bu yayına ulaşılabilecektir.

Sözü edilen internet sayfası veya istatistik yıllıklarında yer almayıp, kişiye özel veya yer belirten nitelikteki bilgileri içermeyen istatistiki bilgiler (araç sahibinin kimlik bilgileri, sürücü belgesi ve sahibinin kimlik bilgileri, adres-telefon bilgileri, araç plakası, araç markası, sigorta bilgisi, yol numarası, cadde-sokak adı vb.); 4645 sayılı Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Araç, Gereç, Mal ve Malzemenin Satış, Hibe, Hek ve Hurda Durum ve İşlemleri ile Hizmet Satışına Dair Kanun kapsamında hizmete sunulmaktadır. Bu konuda www.trafik.gov.tr internet adresindeki “İstatistikler” bölümü altında yer alan “Hizmet Satışları” linkinden detaylı bilgi alınacaktır.
1 Nisan 2008 tarihinden itibaren meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarında tarafların kendi aralarında tutmuş oldukları tespit tutanaklarına ait bilgiler ise www.tramer.gov.tr. İnternet adresinden alınabilecektir.

 

Originally posted 2013-05-24 11:18:18.

Trafik İşaretleri

Trafik İşaretleri

Aşağıdaki Linklere Tıklayarak Gruplandırılımış Trafik İşartlerinin Listesini Görebilirsiniz

Tehlike Uyarı İşaretleri
» 1. Grup
» 2. Grup
» 3. Grup
» 4. Grup

 

Trafik Tanzim İşaretleri
» 1. Grup
» 2. Grup
» 3. Grup
» 4. Grup

Originally posted 2013-05-24 12:39:26.