Araç Sorgulama

Tüm Detayları ile Araç Sorgulama

Araç Sorgulama hakkında detaylı anlatım, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek Araç Sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan işlem sonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Aşağıdaki bilgileri hazırladıktan sonra araç sorgulama işlemine kolayca başlayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için Gerekli Bilgiler:

Bilgilerinizi hazırladıktan sonra Araç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız.

ARAÇ SORGULAMAK İÇİN YUKARIDAKİ KISMI KULLANABİLİRSİNİZ.

ARAÇ SORGULAMA ÖNCESİ VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Araç Sorgulamak için Okumaya devam et

Originally posted 2013-05-24 08:36:46.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası ve Plaka Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebileceksiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler içerir.

Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-15 09:40:08.

Trafikte Hataların Önlenmesinde Trafik Cezalarının Rolü Nedir?

Trafik, araçların, yayaların, hayvanların karayolları üzerindeki her türlü hal ve hareketlerine trafik denir.

Trafik kazası ise, karayolu üzerinde ve hareket halinde bulunan en az tek bir aracın karıştığı yaralanma, maddi hasar veya ölümle sonuçlanmış durumlara denir.

Trafik kazasına neden olan sürücüler en yakın sağlık kuruluşlarına, zabıtaya haber vermek, kaza yerinde ilk yardım önlemlerini almaya, yetkililerin isteği üzerine yaralı olan kişi ya da kişileri yakında bulunan sağlık kuruluşlarına yetiştirmeye mecburdurlar. Şehirlerarası karayollarında akaryakıt istasyonu işletmelerinin ilk yardım malzemeleri bulundurmaları mecburidir. Kazaya sebep olan sürücüler diğer araç sürücülerini tehlikeye sokmayacak yani trafiği sıkıntıya sokmayacak şekilde araçlarını durdurmak ve gerekli trafik işaretlerini kullanarak diğer sürücüleri uyarmak zorundadır. Maddi hasarlı trafik kazalarında sürücülerin aralarında anlaşmaları sonucu kazanın yazılı olarak tespitinden sonra sürücüler olay yerinden ayrılmakta serbesttirler. Kazaya sebebiyet veren sürücüler istendiği zaman adres, kimlik, poliçe numarasını vermek ve sürücü belgesini göstermek durumundadır. Kazaya sebebiyet veren sürücüler anlaşamadıkları takdirde kaza mahallini terk etmemek durumundadırlar. Trafik kazalarında araçların ve yolların kusuru çok azdır. Sürücü, yolcu, yaya ve insanların kazaya sebebiyet verme kusurları daha fazladır. Sürücüler trafik kazalarına genellikle şu hatalarından dolayı sebebiyet verirler:

 • Alkollü ve uykusuz yola çıkma
 • Aşırı hız
 • Hatalı sollama
 • Sinyal vermeden dönüşler yapmak
 • Trafik işaretlerine ve işaretçilerine uymamak
 • Uygun şeritte bulunmamak
 • Limiti aşan taşımalar yapmak
 • Takip mesafesine gerekli önemi göstermemek

Trafik kazalarında en etkin faktör insandır. Ayrıca araç ve yol kusurlarıda unutulmamalıdır. İnsan kazalarında kusur oranı % 96 iken, bu oran sürücülerin sebep olduğu kazalarda % 90’dır.Sürekli araç kullanan insanların mesleklerini daha dikkatli ve daha özenli yapmaları gerekmektedir. Sürücüler olası kaza durumlarını tahmin etmeli ve ona göre tedbirler almalıdırlar. Araç kullanan insanların trafikte iken cep telefonu kullanmaları bir başka kazaya sebebiyet durumudur. 2014’ te yapılan ceza tutarları şöyledir:

 • Sürücülerin hızlı araç kullanmalarında 172 TL’dir. Peşin ödemelerde 129 TL‘dir. (Hız limitini aşma yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar),
 • % 30’ dan daha hızlı araç kullanmanın cezası 356 TL olup, peşin ödemelerde 267 TL’dir.
 • Alkollü olarak araç kullanmada ise 1.defasında 727 TL olup, peşin ödemelerde 545,25 TL’dir. 2. defasında 911 TL olup, peşin ödemelerde 683,25 TL’dir.  3.defasında ise 1.462 TL olup, peşin ödemelerde 1.096,5 TL’dir. 2014’teki trafik cezalarında önceki yıla nazaran %4 oranında artırılmıştır.

Ülkemiz diğer ülkelerle trafik kazaları yönünden karşılaştırıldığında en ön sıralarda gelmektedir. Alınan tüm kontrollere, caydırıcı cezalara, alınan önlemlere rağmen bir türlü önü alınamamaktadır. Kazalarda maddi hasarların tutarları hesaplanamamakta, sakatlanmalarda artış göstermekte ve ölümlerin önüne geçilememektedir. Savaşta dahi verilemeyecek kadar insanımızın canını maalesef trafik kazalarında fazlasıyla vermekteyiz. Trafik eğitimini ve bilinçlendirmeyi en tabana yayıp ana sınıfı öğrencilerinden itibaren yapmalıyız.

Trafik Cezası

Trafik Cezası Detaylı Anlatım

Trafik;  Yaya ve araçların bir yerden bir yere gitmek, ulaşımlarını sağlamak amacı ile oluşturdukları, araç, insan ve hayvanların oluşturduğu topluluğun tamamına verilen addır. Trafik kurallarının ne olduğunu kısaca açıklayacak olursak, yukarıda bahsettiğimiz trafiği oluşturan unsurların uymaları gereken kurallar bütününe trafik kuralları denir. Bu kurallar trafiğin sağlıklı bir şekilde akmasını sağlamak amacı ile konulmuş ve devlet tarafından trafik kurallarının ihlal edilmesi, trafik cezası olarak yaptırımlara bağlanmıştır. Trafik kurallarına uymayanlar trafik cezası ödemek zorunda kalacaktır.

Trafik Cezası Ödeme

İlk defa Trafik Kuralı ihlali yapıyorsanız büyük ihtimalle trafik cezası nereye ödenir bilmiyorsunuzdur. Ya da tarafınıza yazılan bu cezanın haksız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ve bu cezaya itiraz etmek istiyor olabilirsiniz. Bu iki sorunun yanıtını kısaca verelim;

1.    Trafik cezası nereye ödenir: Trafik cezasını ödeme yerleri ya da noktaları, ödemeler bölge trafik  şubelerine yapılabilir. İstendiği taktirde online olarak, kredi kartınıza taksit yaptırarak da ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca ödemeleriniz için banka web sitelerini de incelemenizi tavsiye ederiz.  Trafik cezası ödemesi artık oldukça kolaylaştı. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve trafik cezanızı ödemek için  trafik cezası ödeme  sayfamızı kullanabilirsiniz.

2.    Trafik cezası itiraz, haksız yere yazıldığını düşündüğünüz trafik cezasına itiraz etmek için, Sulh Ceza Mahkemelerine başvurabilirsiniz.

Diyelimki araç plakanıza yazılan cezanın haklı olduğunu düşünüyorsunuz ve cezayı ödemek istiyorsunuz ancak bölge trafik şublerine ya da trafik müdürlüklerine gidecek de zamanınız yok. Internetten yatırabilseniz ne kadar güzel olurdu değil mi? Evet internetten online olarak trafik cezası ödeme yapabilirsiniz.  İnternetin her alanda işlerimizi kolaylaştırdığı günümüzde online trafik cezası ödemelerinizi e-devlet kapsamında devletin sitesi gib gov tr üzerinden güvenli bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Trafik para cezaları devletin belirlediği ve yıllık olarak belli oranlarda artan cezalardır. Yediğiniz cezları tebliğ tarihinden sonra erken ödemediğiniz taktirde, trafik cezası  erken ödeme indiriminden faydalanamayacağınız gibi, geciktirmeniz durumunda da, her ay için yüksek oranda faiz ödeyeceksiniz. Bu indirim ve faiz oranları ilerleye kısımda daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Konu hakkında daha da detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız lütfen trafik cezası ödem sayfamızı ziyaret edin.

Trafik cezasının nereye ödeneceği,  trafik cezası ödeme süresi ve ödeme yerleri hakkında yukarıda detaylı bilgi vermiştik. Bu kurum ve kuruluşları kullanarak cezalarınızı yatırabilirsiniz. Ya da isterseniz trafik daire başkanlığını şahsen giderek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
Bazı durumlarda trafik cezaları trafınıza tebliğ edilmemiş olabilir. Bu nedenle zaman zaman e-devlet sistemini kullanarak tebliğ edilmeyen trafik cezalarınızın bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sitemizin … sayfasından resimli ve videolu anlatımlar eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Trafiğin her geçen gün yoğunlaştığı, insan ve araç sayısının hızla arttığı günümüzde trafik kurallarına uymak hepimiz için önemle dikkat edilmesi gereken bir zorunluk haline geldi. Aksi taktirde trafik kilitlenmeleri, trafikte kaybolan onca zaman ve trafik cezaları kaçınılmaz oluyor. Trafik kameralarından 24 saat canlı olarak yayın yapılmakta ve büyük şehirlerde iş çıkışlarında insanlar adeta cehennem azabı çekmekteler. Kurallara uymak her açıdan mantıklı bir tutum olacaktır. Trafik cezası maddeleri, bizi korumak ve hayatımızı kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Lütfen bunu unutmayalım ve kurallara uyalım.
Trafik idari para cezalarını ödemek için yapılması gerekenleri yukarıda detaylıca anlattık. Söylediğimiz gibi trafik cezası ödeme yerlerinin çeşitliliği ve erken ödeme yapmanın indirimini ve avantajlarını anlattık. Internetten trafik cezası nasıl ödenir konusu tam olarak netleşmiştir sanırım.

Beyanlı trafik cezası ödeme işlemleriniz konusunda artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak trafik kurallarına uyarak, trafikte duyarlı ve dikkatli bir birey olarak trafik para cezası ödemekten kurtulabileceğiniz gibi, ceza yatırma gibi keyifsiz bir işe zaman harcamamış olacaksınız.

Trafik cezası ödeme süresi

Trafik cezası yediyseniz, cezanın size tebliğinden  itibaren 1 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir. Bir ay içinde peşin olarak trafik cezası ödemelerinizde, ödeyeceğiniz trafik idari para cezasına yüzde 25 lik indirim uygulanacaktır. Ancak bir ayı geçirdiğinizde yüzde 5 lik faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle eğer imkan varsa online olarak biran önce cezları ödemekte fayda bulunmaktadır.

Trafik Sigortası

Trafik sigortası iki kısımdan oluşmaktadır: Birincisi zorunlu trafik sigortası, ikinci tip sigorta ise kasko olarak adlandırılır.Trafik sigortası ile ilgili detaylı bilgileri verilen linkten edinebilirsiniz. Burada genel olarak önemli hususlara değineceğiz. Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere, mutlaka her sene düzenli olarak yapılması gereken bir sigortadır ve yapılmadığı durumlarda zorunlu trafik sigortası cezası  ya da halk arasındaki yaygın olarak kullanımı ile, trafik sigortası cezası ödemek gerekmektedir.  Trafik sigortası yaptırmamanın cezası ile ilgili detaylı bilgiye yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu ceza türü için de aynı şekilde erken ödemelerde indirimli ceza uygulaması bulunmaktadır. Gecikmelerde de aynı şekilde araç trafik cezasında uygulanan faiz oranları uygulanmaktadır.

Tüm yazdıklarımızı toparlayacak olursak;

Trafik Cezasının nasıl ödeneceği konusunda genel açıklamalar yaparak, detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz linkleri sizlerle paylaştık. Trafik cezasını ödeme yerleri ve erken ödemelerdeki avantajlardan, geç ödemelerdeki faiz uygulamalarından bahsettik. Trafik cezasını online olarak nasıl sorgulayabileceğinizden ve plakaya göre sorgulamanın detayları hakkında kısaca bilgi verdik. Trafik cezası sorgulama, öğrenme ve itiraz işlemlerinin yapılacağı konusu hakkında bilgiler verildi.

Umarız paylaştığımız bu bilgiler sizler için faydalı olmuştur. Trafik kurallarına uyduğunuz, trafik cezası yemediğiniz ve ödemediğiniz günler dileriz.

Originally posted 2013-05-24 12:30:35.

TRAFİKTEN ÇEKME İŞLEMİ

TRAFİKTEN ÇEKME İŞLEMİ

      1.       Yeni Tescil belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu’ndan)

      2.       İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)

      3.       Dilekçe

      4.       Vergi Dairesi’nden borcu yoktur belgesi

      5.       Plakalar getirilecek

      6.       Eski Tescil ve Trafik belgeleri getirilecek.

Originally posted 2013-05-24 09:38:11.

Araç Muayenesi Öncesi Kontroller

Araç Muayenesi Öncesi Aşağıdaki Kontrolleri Yaptınız mı?

Aracınızı muayeneye götürmeden önce kontrol etmeniz gereken şeyler bulunmakta. Araç muaynesi öncesi lütfen kontrol ediniz.

 •  Ruhsatınızda yeni muayene tarihini yazacak boş yer var mı ? Yok ise en yakın şoförler cemiyetinden EK-1 belgesini alınız.
 • Ruhsatta yazan araç bilgileriniz ile (şasi no, yakıt türü, renk vb…) ile mevcut durumu karşılaştırın, farklılık var ise tespit amacıyla ilk madde de belirtilen Ek-1 belgesini alarak TUVTURK’e gidiniz.
 • Geçerli bir trafik sigortanız olup olmadığını kontrol ediniz, sigortanın geçerlilik tarihi geçmiş ise yenisini düzenlettiriniz.
 • Vergi borcunuz, trafik ceza borcunuz, OGS cezanız var mı? Var ise ödemelerinizi yapınız, tercihen vergi dairenizden “Fenni Muayene izin belgesi” alınız.
 •  Aracınızda LPG var ise ruhsata işli mi , 1 ay içerisinde yapılmış geçerli bir sızdırmazlık testi var mı ? Yok ise yaptırınız raporunu beraberinizde getiriniz.
 •  Aracınızda ruhsata işli olmayan bir tadilat, reklam uygulaması var ise önce bu değişikleri ruhsata işletiniz.
 • Araç ekipmanlarınız tam mı ? Kullanılabilir durumda ve araç cinsine uygun yangın tüpünüz var mı ?, ilk yardım çantısı tam mı ?, 2 adet üçgen reflektör bulunmakta mı ?, Traktör, kamyon ve tırlara uygun arka işaret levhası takılı mı ?
 • Aracınızın tüm ön arka ışık sisteminin, sinyallerinin,iç aydınlatma sisteminin çalışır durumda olduğuna emin olunuz.
 • Emniyet kemerlerinin aracın orjinal fabrika çıkışındaki gibi tam olduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz.
 • Sileceklerin çalışır durumda olduğundan, aynalarınızın eksiksiz olduğundan emin olunuz.
 • Minübüs ve otobüslerde acil çıkış levhalarının ve yeterli acil çıkış çekicinin olmasını sağlayınız.
 • Eğer tadilat sonrası muayenesine geliyor iseniz, tadilatla ilgili yetkili bir mühendise çizdirilen onaylı tadilat projesi, hesaplarını ve LPG li araçla için de  gaz sızdırmazlık raporuna ek olarak periyodik muayene için gerekli diğer evraklar ile TUVTURK’e gidiniz.

Originally posted 2013-05-24 08:13:09.

Yeni Trafik Kanunu

Trafik Kanunu

TBMM İçişleri Komisyonunda, Trafik Kanunu Tasarısı geçtiğimiz günlerde kabul edildi. Tasarıya göre, Büyükşehir Belediyeleri ayrıca nüfusu 50 bin kişinin üzerindeki belediyeler artık trafik cezası kesebilecekler. Yeni kanun tasarısına göre tek gözü görmeyen vatandaşlarında  ehliyet alma hakları oludu. Önceleri tek gözü görmeyen vatandaşların ehliyet alma şansları bulunmuyordu. Yeni tasarıyla, ehliyet almaya hak kazananlara 2 yıllık stajyer sürücü belgesi verilecek. Yeni Trafik Kanununa göre, Özellikle büyük şehirlerde bazı cadde ve sokaklarda halktan yetkisiz oldukları halde otopark parası alan ve otopark mafyası olarak bilinen kişilere bu suçlarından dolayı 3 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla 760 YTL adli para cezası verilecek. Trafik para cezaları Maliye Bakanlığınca tahsil edilecek. Yeni Trafik Kanunu Tasarısının yasalaşması halinde, kredi kartıyla da trafik cezası ödenebilecek.

Karayolları Trafik Kanununda bir çok yeni düzenleme getiren Trafik Kanunu tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi. Tasarının Meclis komisyondaki görüşmeleri sırasında alınan karararlar arasında Büyükşehir Belediyelerine yanlış park edenlere ceza ve araç çekme yetkisi ile birlikte sinyalizasyon sistemi kurularak, bunu ihlal edenlere ceza verilmesi yetkisi de İçişleri Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen kabul edildilmiştir. Yani, büyük şehir belediyeleri trafiği izlemek için sinyalizasyon sistemi kurabilme yetkisine sahip olacaklar. Büyük şehir belediyeleri trafik lamba ve işaretlerinin yanına kuracakları kamera sistemiyle trafik kurallarını ihlal edenleri tespit ederek, bunlar için ceza ve tutanak düzenleme yetkisine sahip olacaklar. Cezalardan elde edilen gelirlerin yüzde 60 oranındaki kısmı belediyelerde kalacak, gelirlerin yüzde 40 oranındaki kısmı emniyete ayni yardım olarak verilecek. Büyükşehir Belediyeleri Trafik Daire Başkanlığı kuracaklar.

Büyükşehir Belediyeleri haricinde nüfusu 50 bin kişiden fazla olan belediyeler de, yanlış park eden araçlara trafik cezası kesme ve araç çekme yetkisine sahip olacak. Şehir içindeki taksi ve dolmuş sayılarının sınırlandırılmasına veya sayılarda değişiklik yapılmasına belediyeler karar verebilecek.

DUBLE YOLDA HIZ SINIRI 110 KM OLACAK

Tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler ise şöyle:

– Belediyeler, kendi sınırları içindeki karayollarının yapım, bakım ve onarımından sorumlu olacak. Kendi sınırları içindeki viyadük, alt ve üst geçitle her türlü sanat yapısını yapmak ve bakımını sağlamak ile de yükümlü olacaklar.

 

– Zorunlu olarak bulundurması gerektiği halde hız sınırlayıcı cihaz, takograf bulundurmayan, kullanmayan, kullanılabilir durumda bulundurmayanlara 188 YTL para cezası verilecek.

– Tasarıyla ehliyetler yeni bir sınıflandırma sistemine tabi tutulacak. Eski ehliyetler yasa kanunlaştıktan sonra yeni sınıflandırmaya göre 3 yıl içinde değiştirilecek. Bunun için trafike harç ödenmeyecek.

– Ehliyet almaya hak kazananlara 2 yıllık stajyer sürücü belgesi verilecek. 2 yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin tekrar sürücü kursuna giderek sınava yeniden girmek zorunda kalacaklardır. 2 yıl süreyle bu suçları işlemeyen sürücüler 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

-Tek gözünde görme sorunu olan vatandaşlarımız da ehliyet alabilecek. Ancak bu tip durumdaki veya başkaca sağlık sorunları olanların sürücü belgesine sahip olup olamayacakları İçişleri ve Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

– Uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçlarından hüküm giymiş kişilere sürücü belgesi verilmeyecektir. Sürücü belgesi almak için ilkokul veya ilköğretim mezunu olmak zorunlu olacak.

OKUL TAŞITI ŞÖFÖRLERİNE 3 YILLIK SÜRÜCÜ BELGESİ ŞARTI

– Hız sınırı şehirlerarası karayollarında şimdiye kadar olduğu gibi saatte 90 kilometre ile sınırlı olacak. Bölünmüş yol ( duble yollarda) hız sınırı 110 kilometre, otoyollarda ise 120 kilometre olacak.

– Öğrenci servislerinde her öğrenci için bir emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olacaktır. Okul taşıtı şöförleri en az 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmaları şartı getirilecek.

– Özellikle büyük şehirlerde kimi cadde ve sokaklarda vatandaşdan makbuz vermemelerine rağmen otopark parası alan ve otopark mafyası ya da deynekçi denilen kişilere bu suçlarından dolayı 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile 760 YTL adli para cezası verilecek. Suçun birden fazla işlenmesi durumunda bir yıldan iki yıla kadar hapis cezasıyla birlikte bin 143 YTL ile bin 904 YTL arasında adli para cezası uygulanacak.

– Tescil plakaları Şoförler Odalarınca temin edilerek araç sahiplerine satılacak. Plakaların satış fiyatı İçişleri, Maliye ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ortak belirlenecek.

 

– Trafik para cezaları Maliye Bakanlığınca tahsil edilecek. Tasarının yasalaşması halinde kredi kartıyla da trafik cezası ödenebilecek. İnternet üzerinden araç borç sorgulama yapılabilecek.

– Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında trafik ve ilk yardım dersi konulacaktır.

Originally posted 2013-05-24 12:55:39.

MOTOR VEYA ŞASE DEĞİŞİMİ

MOTOR VEYA ŞASE DEĞİŞİMİ

     1.        Motor satış senedi,  Gümrük Şahadetnamesi veya  fatura ile satın alınan motor
bloğunun girişi ile ilgili son sahibi arasındaki satışa esas belgeler.

      2.       Garanti kapsamında  değiştirilen  motor  bloğu  için  fatura  ve  bu motor  bloğunun
garanti kapsamında değiştirildiğine dair firmanın yazısı.

      3.        Teknik belge-plan proje

 

 4.        İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)

      5.        Yeni Tescil ve Trafik belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu’ndan)

      6.        Eski Tescil ve Trafik belgeleri

      7.        Karayolları Fenni Muayene İstasyonu’nca tespit yaptırılır..

Originally posted 2013-05-24 09:28:32.

Trafik Tescil Belgesi

Trafik Tescil Belgesi

Trafik Tescil Belgesi, içinde aracınızın Trafik Tescil Numarasının bulunduğu bir belgedir. Aracınızın Tescil bilgilerini içerir.

Araç ruhsatındaki tescil belgesi kartının arka kısmında bulunan araç sahibinin adı ve soyadının yazılı olduğu  bölümün sağ altındaki Seri Numarası aracın Trafik Tescil Belgesi Seri Numarasıdır. Gerekli durumlarda Araç Ruhsatınız içerisinde bu numaraya ulaşarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-24 13:11:15.