Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası ve Plaka Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebileceksiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler içerir.

Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-15 09:40:08.

Araç Sorgulama

Tüm Detayları ile Araç Sorgulama

Araç Sorgulama hakkında detaylı anlatım, video ve resimli olarak aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek Araç Sorgulama yapabilir, aracınıza ait ödenmemiş borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan işlem sonucunda aracınıza ait ödenmemiş borçları online olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Aşağıdaki bilgileri hazırladıktan sonra araç sorgulama işlemine kolayca başlayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için Gerekli Bilgiler:

Bilgilerinizi hazırladıktan sonra Araç Sorgula linkini tıklayın. Açılan sayfanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimde verilmiştir. Buradan “MTV Sorgulama” kısmını tıklayınız.

ARAÇ SORGULAMAK İÇİN YUKARIDAKİ KISMI KULLANABİLİRSİNİZ.

ARAÇ SORGULAMA ÖNCESİ VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi Araç Sorgulamak için Continue reading

Originally posted 2013-05-24 08:36:46.

Trafik Ceza Sorgulama

Trafik Cezası ve Trafik Cezası Sorgulama Yaparak Trafik Cezası Ödeme

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapacağız? Trafik Ceza Sorgulama ve Plaka Sorgulama nasıl yapacağınız resimli olarak aşağıda anlatılmıştır… Trafik Ceza Sorgulama resimli anlatımına aşağıdaki “Trafik Ceza Sorgulama Resimli Anlatım” kısmından ulaşabilir,sorgulamayı nasıl yapacağınızı resimli olarak öğrenebilirsiniz… “Plaka Sorgulama” ve “Trafik Cezası Ödeme” kısımlarını kullanarakPlaka Sorgulama Resimli Anlatım sayfasına ulaşabilir ve Trafik Cezaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz ve Araç Muayenesi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz, İsterseniz Araç Borç Sorgulama bölümünü kullanarak aracınıza ait tüm borç sorgulamalarını yapabilirsiniz, Ayrıca günlük gazetelere, Gazeteler bölümünden ulaşabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sitesi, tüm ihtiyaçlarınızı kaşılayacak Trafik Cezası SorgulamaTrafik Cezası Ödeme ve Trafik Cezalarıhakkında detaylı bilgiler içerir.

 


Kısaca Özetlersek, Sitemizi kullanarak yapabileceğiniz sorgulamalar: Araç Sorgulama, Araç Borç Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Araç Sorgula, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Araç Vergi, Araç Sorgu, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plaka Sorgulama, Plaka Sorgu, Plakadan Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama, Plaka ile Araç Sorgulama işlemlerini resimli anlatım ve videolar eşliğinde yapabilirsiniz.

Originally posted 2013-05-24 12:27:44.

SMS ile Araç Sorgulama

SMS İLE ARAÇ HASAR VE KAZA SORGULAMA:

Sigorta Bilgi Merkezi SMS Projesi:

SMS ile Araç Sorgulama Sigorta Bilgi Merkezinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve gerçekten kullanışlı ve insanların işlerini kolaylaştıracak bir sistem olarak devreye alınmıştır. Turkcell ile anlaşmalı olarak devreye alınan sistem ile kişiler cep telefonlarından mesaj göndermek sureti ile aracın hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell 5664’e mesaj göndererek sorgulama imkanı bulacaklardır.

Hasar Geçmişi SMS Sorgulama için:

HASAR Plaka No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile Hasar Geçmiş Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: HASAR 11XX1111 Diğer Sorgulama Şekilleri

Araç (Eğer Aracın Plakası değişmiş ise) hasar geçmişini öğrenmek için.

HASAR 11XX1111 SHASAR S AAABBBCCB111 (Sadece Şasi ile)HASAR M AABBCC123 (Sadece Motor No ile)

Kaza Tespit Tutanağı SMS Sorgulama için:

KAZA Plaka No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile Kaza Tespit Tutanağı Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: KAZA 11XX1111

Diğer Sorgulama Şekilleri:

KAZA 11111111111 (T.C Kimlik no ile 11 karakter)

KAZA 11111 (TRAMER İhbar No)

Trafik Poliçesi SMS Sorgulama için:

TRAFIK PlakaNo yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile Trafik Poliçesi Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: TRAFIK 11XX1111

Diğer Sorgulama Şekilleri:

TR 011 1111 11111111 0 (Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No)

TR S AAABBBZZZ111 (Şasi ile)

TR M AABBCC111 (Motor No ile)

Kasko Poliçesi SMS Sorgulama:

KASKO Plaka No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS göndermeniz halinde cep telefonunuza aracın hasar geçmişi bilgileri sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.  Eğer SMS ile KASKO Plaka No Sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Örnek: KASKO 06XX1234

Diğer Sorgulama Şekilleri:

KASKO 099 9999 99999999 0 (Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No)

KASKO S AAABBBCCC111 (Şasi ile)

KASKO M AABBCC111(Motor No ile)

Mağdur SMS Sorgulama:

MAGDUR TC Kimlik No yazıp Turkcell 5664 ‘e SMS gönderebilirsiniz.

Örnek: MAGDUR 12345678910

Bilgi: SMS gönderirken;* BÜYÜK – küçük harf kullanımı serbesttir.

* Plaka bitişik veya ayrı yazılabilir.

* Plaka il kodu iki hane olmalıdır.

HASAR yerine, HS

KAZA yerine, KTT veya KZ

TRAFIK yerine, TR

KASKO yerine, KS

MAGDUR yerine, MAG harfleri yazılabilir.

Yasal Uyarı: Hasar Geçmişi Sorgulama Hizmeti ile sunulan hasar bilgileri, 2003 yılından itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlıdır. Hasar bilgileri bir defaya mahsus cam hasar ödemelerini içermemektedir.Hizmetlerimizde sunulan bilgiler, tamamen kurumumuza gönderilen sigorta şirketlerinin kayıtlarına dayanmaktadır. Bu bilgilere dayanarak yapılacak ticari işlemlerin sorumlululuğu kurumumuza ait değildir. KAZA ve MAĞDUR sorgulama hizmetlerinde trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) bilgileri esas alınmıştır. Polis ve jandarma tarafından tutulmuş kaza bilgisi kayıtları bu hizmet kapsamında yer almamaktadır.

Servis Ücretleri:

Hasar servisi 7 SMS/14 kontör – Kaza servisi 5 SMS/10 kontör – Trafik servisi 5 SMS/10 kontör – Kasko servisi 5 SMS/10 kontör – Mağdur servisi 4 SMS/8 kontör. Olarak ücretlendirilmektedir.

Originally posted 2013-05-24 11:22:11.

(C) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

(C) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

      Satıldığı veya bulunduğu yerden tescil edileceği ve bulundurulacağı veya onarımının
yapılacağı yere kadar götürülecek araçlara verilir. En fazla 6 gün süre ile verilir.Bu araçlar
belirtilen güzergah dışına çıkamaz

       1.       Dilekçe

      2.       Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası

      3.       Aracın satın alındığı belge

      4.       Harç makbuzu

Originally posted 2013-05-24 09:51:06.

EHLİYET ALACAKLARDA YAŞ ŞARTI

SÜRÜCÜ BELGESİ ALACAKLARDA YAŞ ŞARTI

1.   A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların on yedi,

2.   B ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların on sekiz,

3.   C,D ve E sınıfı sürücü belgesi alacakların yirmi iki, (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokulları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.) yaşını bitirmiş olmaları zorunludur.

Originally posted 2013-05-24 12:13:19.

Trafik Sigortası

TRAFİK SİGORTASI VE TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI:

Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu yaptırmaması sonucunda cezai müeyide uygulanan uygulanacak bir Trafik Sigortası türüdür. Hergün trafikte yüzlerce maddi ya da can kaybı ile sonuçlanan trafik kazası olmaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza sonucunda, hatalı olan tarafın karşı tarafa verdiği zararı belirli oranlara kadar karşılamaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası sigortanın yapıldığı aracın zararını karşılamamaktadır. Zorunlu Trafik Sigortasının yaptırılmasındaki amaç zarar verilen aracın eğer hatalıysak zararını karşılamaktır.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER:

    • Zorunlu Trafik Sigortası yapılmamış ya da yapılan trafik sigortasının süresi dolmuş ise araç trafik kontrollerinde bağlanacaktır. Bütün araç sahibi insanlar, Zorunlu Trafik Sigortasını yatırmak ya da daha önceden yaptırdıysa süre bitiminde yenilemek ile yükmümlüdür.

 

  • Zorunlu Trafik Sigortasında ödediğiniz pirim miktarı kadar üst limitiniz olmaktadır. Trafik Sigortası kaza durumunda eğer hatalı ise karşı tarafın zararını üst limitleri oranında karşılayabilir, zararın bu üst limitleri aşması durumunda limiti aşan miktarı kişi kendi imkanları ile ödemek durumundadır. Aksi taktirde araç sahibinin karşı tarafa hukuki sorumluluğu devam eder. Trafik Sigortasında bu limitler zarar çeşidine göre değişim göstermektedir. Mesela kaza sonucunda can kaybı olması durumunda hayatını kaybeden kişinin yakınlarına ödenecek miktar, kaza sonucunda yaralanma olması durumunda hastane ve diğer giderlere ödenecek limit ayrı ayrı belirlenmiştir. Bu miktarlar her yıl güncellenmekte ve Trafik Sigorta Pirimleri de buna göre belirlenmektedir.

KASKO SİGORTASI NEDİR:

Kasko Sigortası, tamamen aracın kendisi ve içindekileri korumak için yapılan Araç Sigortası türüdür. Yani aracınıza Kasko yaptırarak aracımızı ve içindekileri teminat altına almış olursunuz. Ancak artan rekabet koşullarında günümüzde pek çok kasko şirketi karşı tarafa verilen hasarı da karşılamaktadır. Ama Trafik Kasko Sigortasının temel amacı aracı ve içindekileri teminat altına almaktır. Kasko Sigortasının teminatları, özel koşulları, pirimleri, koruma şekli ve extra avantajları kaskonun yaptırıldığı kasko şirketine ve o anki rekabete göre değişmektedir. Mesela bazı kasko şirketleri aracınızı sadece kazalara karşı zararlarınızı karşılayabilir ancak başka bir kasko şirketi aracınızı hep kazalara karşı teminat altına aldığı gibi aracınızın çalınması konsunda da size teminat verebilir. Kasko yaptırmadan önce bu konuların detaylı ve dikkatili bir şekilde araştırılması gerekir.

Kasko yaptırmak Trafik tarafından zorunlu tutulmamaktadır. Vatandaşlar kasko yaptırıp yaptırmamakta tamamen özgürdür. Koskonun sunduğu teminat ve limitler daha yüksek olduğundan Kasko Fiyatları da Trafik Sigortasına oranlar daha yüksektir fiyattadır. Kasko Şirketlerinin çoğu karşı tarafa verilen hasarları da karşılasada yinede Trafik sigortası zorunlu olarak yaptırılmalıdır. Adından da anlaşılacağı üzere Zorunlu Trafik Sigortasını trafiğe çıkan bütün araçlar yaptırmak zorundadır ve süresi bittiğinde de yenilemekle yükümlüdür. Trafik Sigortasının zorunlu olmasındaki temel nedenler, Kasko sigortasının şartlarının Sigorta Şirketi ve sigorta yaptıran kişi arasında serbestçe düzenlenebilmesi, tüm Kasko Şirketlerinin karşı tarafın hasarını karşılamaması, kasko yaptıran kişinin dilediği zaman kasko poliçesini iptal ettirebilmesi gibi nedenlerdir.

Zorunlu Trafik Sigortası yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı zorunlu olarak yaptırılmakta ve devlet tarafından denetlenmektedir. Kasko Sigortası ise kişinin isteğine bırakılmıştır.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR VE KAPSAMI NELERDİR?

Trafik Sigortası: Kaza sonucunda meydana gelen hasarın Karayolları Trafik Kanunu’nun belirlediği ve poliçe kapsam ve limitleri oranında karşı tarafın hasarının karşılandığı Zorunlu olarak yaptırılması gereken Sigortadır. Karayolları Kanunu’na göre trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu trafik sigortası yapılmış olmalıdır. Aksi taktirde aracın trafiğe çıkması engellenmektedir. Trafik Sigortası yanlızca Türkiyede geçerliliğini koruyan bir sigorta türüdür.

TRAFİK SİGORTASI TEMİNAT KAPSAMINDA NELER BULUNUR?

Trafik poliçesi:

Trafik Sigortası kaza sonucu karşı tarafın can kaybı, yaralanma, maddi hasarının sigorta primleri oranında karşılanmasını sağlamak amacıyla teminat altına alınmıştır. Trafik sigortası poliçesi kapsamında yer alan teminat bilgileri ve kapsamları ise;

    • Maddi Teminat: Sigortalının karıştığı kaza ve verdiği hasar sonucu ortaya çıkan yükümlülüklerini karşılar.
    • Tedavi Masrafları Teminatı: Sigortalı motorlu aracın karıştığı kazalarda, kazada yer alan kişilerin daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım, muayene veya kontrol ya da kazadan ötürü yaralanma sonucunda ihtiyaç duyulabilecek; tedavi, hastane, klinik, ilaç, ameliyat ve sağlık kurumlarındaki tedavi masrafları ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini karşılar.
    • Tedavi Giderleri Dışındaki Diğer Tazminatlar ve Ölüm Teminatı: Eğer karışılan kaza sonucunda karşı tarafdan can kaybına neden olunmuş ise bu kimsenin özürlü hale gelmesi sonucu meydana gelen zararlar nedeni ile ekonomik mahrumiyetleri; şahsın çalışma gücünün tamamen veya geçici olarak azalması ya da yok olması sonucu meydana gelen zararları karşılamaktadır. Sakatlık ve ölüm halinde destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin; Yaşı, Geliri , Geride kalanların desteğe muhtaçlığı Hatalı olma oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen limiti aşmamak koşuluyla ödenir.

Trafik Sigortası Hakkında kısaca bir özet:

Trafik Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası, Kasko Sigortası, Sigorta Şirketleri, Kaza Sigortası, Maddi Teminat, Tedavi Masrafları, Ölüm Teminatı, Trafik Sigortası Nedir, Trafik Sigortası Kapsamı, Kasko Sigortası Nedir gibi konularda bilgiler verilmiştir.

Originally posted 2013-05-24 13:07:33.

(A) GEÇİCİ TRAFİK BELGE VE PLAKALARI

(A) GEÇİCİ TRAFİK BELGE VE PLAKALARI

“A” Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi; prototip veya yol testi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalara, otomotiv konusunda araştırma yapan araştırma kurum veya kuruluşları veya teknik hizmetler kuruluşlarına; fabrika, depo, gümrük satış yeri, teşhir yeri ve benzeri gibi yerler arasında sürülecek araçlar ile gösterisi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalara, bu firmaların yetki verdiği araç satıcılığı yapan bayilere bir yıl süre ile bayinin faaliyet gösterdiği yerin trafik kuruluşunca verilir. Prototip veya yol testi için kullanılacak araçlara “T”, fabrika, depo, gümrük satış yeri, teşhir yeri ve benzeri gibi yerler arasında sürülecek araçlar ile gösterisi yapılacak araçlara “G” harf grubu bulunan plakalardan verilecektir. “A” Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi için müracaat sırasında;

      1.       Her türlü hukuki ve mali sorumluluğu kabul ettiklerini belirten dilekçe,

      2.       Her araç için cinslerine göre plakaya bağlı olarak  yaptırılmış   zorunlu   mali      sorumluluk sigortası,

      3.       Harç makbuzu,

      4.       Prototip  veya tip onayı olmayan, yol testi yapılacak imal, ithal ve ihraç araçlar için tanıtım numaralarından bağımsız olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınmış izin belgesi (tip onayı olması halinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığında izin şartı aranmaz),

      5.       İthal araçlar için garanti belgesi,

      6.       İki adet geçici trafik belgesi, ibraz edilir.”

Originally posted 2013-05-24 09:46:51.